Nová studie zjistila, že magnetické pole generované vlnou tsunami lze detekovat o několik minut dříve než změny mořské hladiny, což by mohlo zlepšit současné výstražné systémy. Existence tohoto jevu byla předpovězena již dříve, teprve nyní se ho ale podařilo prokázat. Vlna tsunami vytváří magnetické pole, protože přesouvá vodivou mořskou vodu přes magnetické pole Země.
Nový výzkum navíc dokazuje, že ze změny magnetického pole lze odhadnout i výšku vlny. Vše je založeno na studiu dvou skutečných událostí, tsunami na Samoi v roce 2009 a v Chile v roce 2010. K oběma těmto událostem je k dispozici dostatek dat, přičemž skutečné záznamy mají celkem přesně odpovídat teoretické simulaci. O kolik přesně bude změna magnetického pole předcházet vlnu, to závisí na hloubce vody, ale v obou případech to bylo asi minutu před zjištěním pohybu vody v moři s hloubkou 4 800 metrů (tento okamžik se zase stanovil ze známých změn tlaku).
K předpovědi výšky tsunami je potřeba znát horizontální i vertikální složku magnetického pole, mít k dispozici údaje o hloubce oceánu a informace o elektrických vlastnostech hornin pod jeho dnem. Příslušné signály je ovšem obtížné detekovat u pobřeží a/nebo v mělkém moři, protože hluboká voda filtruje jinak rušivý náhodný šum prostředí.
Pozorovací stanice, které slouží pro varování, je poměrně obtížné udržovat a není jich dostatek. Potřebné údaje proto často nebudou k dispozici, i malé zlepšení předpovědi těchto potenciálně katastrofických událostí je ale lepší než nic.
Hlavní autorem studie byl Zhiheng Lin, geofyzik z Kjótské univerzity.
Zhiheng Lin et al, Direct Comparison of the Tsunami‐Generated Magnetic Field With Sea Level Change for the 2009 Samoa and 2010 Chile Tsunamis, Journal of Geophysical Research: Solid Earth (2021). DOI: 10.1029/2021JB022760
Zdroj: American Geophysical Union / Phys.org