autor Continentaleurope, zdroj: Wikipedia, licence obrázku GFDL
autor Continentaleurope, zdroj: Wikipedia, licence obrázku GFDL

Mechanika zhroucení budov Světového obchodního centra osvětlena

V září jsme si připomněli 15. výročí teroristického útoku na věže Světového obchodního centra, jež se odehrál v New Yorku 11. září 2001. Pro řadu fyziků je jen těžko pochopitelné, jak mohl při této příležitosti v bulletinu Evropské fyzikální společnosti vyjít text podporující naivní a mnohokrát vyvrácené konspirační teorie uvažující řízenou demolici budov Světového obchodního centra [S. Jones a kol.: Europhysics News 47(4), 21-26 (2016)], jehož první autor ve fyzikální komunitě již dříve nechvalně proslul jako „spoluobjevitel“ tzv. studené fúze [S. E. Jones a kol: Nature 338, 737 (1989)].

Československý časopis pro fyziku proto v aktuálním čísle přináší článek špičkových odborníků v oboru mechaniky stavebních konstrukcí, Zdeňka P. Bažanta, profesora stavebního inženýrství a materiálové vědy na Northwestern University v Evanstonu, a Milana Jiráska, profesora stavební mechaniky na Fakultě stavební ČVUT v Praze, jež události proběhnuvší 11. září 2001 na Manhattanu osvětluje v souladu se základními pravidly fyzikální správnosti a vědecké etiky [Z. P. Bažant, M. Jirásek: „Zhroucení budov Světového obchodního centra (WTC) z hlediska stavební mechaniky“, Čs. čas. fyz. 66, 280-283 (2016)].

Náraz letadel věže WTC poškodil, ale základní funkce jejich nosné konstrukce zůstaly zachovány, i když došlo k jejímu oslabení. Hlavní příčinou zhroucení budov WTC byl požár obrovského rozsahu. Požár byl netypický tím, že ke vznícení došlo současně ve třech podlažích, zatímco běžné požáry se šíří z jednoho místa na druhé a zasáhnou další oblast, až když se předešlé místo již blíží k vyhoření. V případě WTC byl tedy poměr mezi objemem hořící oblasti a jejím povrchem mnohem větší než obvykle. Tím se výrazně snížila rychlost úniku tepla a bylo dosaženo vyšších teplot po delší dobu. Pouhá půlhodina zahřívání nad 150 °C stačila v oceli použité při stavbě WTC vyvolat významné viskoplastické přetváření, které vedlo ke vzpěrnému vybočení sloupů. V kombinaci s předchozím porušením nebo poškozením řady sloupů to nutně vedlo k iniciaci svislého pádu horní části budovy. V okamžiku nárazu do dosud nepoškozeného chladného podlaží těsně pod zónou požáru byla kinetická energie padajícího bloku o řád vyšší než energie potřebná pro plastické vybočení všech sloupů daného podlaží a to i za předpokladu, že nárazem a požárem bylo oslabeno jen jedno podlaží. Pokud by se uvažoval také lom ocelových sloupů a poškození požárem přes několik podlaží, přebytek energie by byl ještě mnohem větší. Při zhroucení každého dalšího podlaží narostl přebytek kinetické energie a rychlost pádu se neustále zvyšovala. Doba potřebná ke zřícení od jeho počátku až do okamžiku, kdy rozdrcená část narazila na zem, byla vypočtena na 12,6 s pro severní budovu a 10,5 s pro jižní budovu. Tyto časy souhlasí se seizmickými záznamy z Kolumbijské univerzity a jsou zhruba o 60 % delší než pro volný pád.

Při posuzování konspiračních teorií je rovněž třeba vzít v úvahu, že řízené demolice patří mezi nejnáročnější technické výkony. Vyžadují dlouhou a obtížnou přípravu, jíž z principu nelze realizovat v úplném utajení ani v opuštěném továrním objektu někde na předměstí, natož v plně obsazených a intenzivně využívaných budovách v centru velkoměsta, a bezchybné provedení, při němž musí být všechny okolnosti plně pod kontrolou demoličních techniků. I tak se dílo poměrně často nezdaří a jeho průběh neodpovídá plánu. Představa, že by se bezchybně provedená řízená demolice mohla odehrát za podmínek, jež nastaly na Manhattanu 11. září 2001, se nachází úplně mimo realitu.

Připravil: Redakce a vydavatel Československého časopisu pro fyziku
Poznámka PH: Původní kritizovaný článek dle ČTK viz: Věda, nebo konspirační teorie? Požár by prý pád Dvojčat 11. září způsobit neměl

oznámení Tiskového odboru AV ČR

Kvantový simulátor na superpočítači Karolina

IT4Innovations představuje novinku v oblasti kvantových výpočtů na superpočítačích Karolina a Barbora: kvantový simulátor CUDA …

8 comments

 1. otazkou mj. je, zda recenzenti vedeli, kdo clanek napsal, nebo autor byl pro ne anonymni; to ze dotycny si uz usil ostudu ohledne studene fuze, by pak tezko mohlo rozhodovani o publikaci „konspiracniho“ clanku ovlivnit.

 2. Je to blud, Beijingsky 159m vysoky veziak TVCC v roku 2005 horel nie na par poschodiach ale v podstate zhorel do tla od vrchu po spodok, ale narozdiel od WTC nespadla a uz vobec sa samovolne nerozsypala na drt ako WTC.

  http://intellectual-thoughts.com/Skyscraper%20Fire.htm

 3. Albert Mlčoch

  Sám jste si to pohřbil tím „do tla od vrchu po spodok“, pokud hořel od vrchu, snižoval postupně svou hmotnost, konstrukce budovy byla jistě naprosto stejná jako WTC, že? Dále u Vašeho příkladu nefiguruje letadlo + fakt, že ta vaše TVCC měla zřejmě také jen krůček od spadnutí (viditelně zhroucené části podlaží, zvláště u vyšších pater, čerpáno z Vámi dodaných obrázků) 🙂

 4. Ondrej Nekola

  A ten vezak v Peknigu mel stejnou konstrukci?

 5. Abú Muhammad Lenoch

  Já jsem si nikdy nemyslel, že šlo o nějakou řízenou demolici, ale mám podezření, že se dostatečně nebránilo tomu co ti lidé chystali, a naopak byla ponechána možnost, případně proběhla skrytá pomoc těm co se na přípravě podíleli a co to spáchali. A to mohli dělat lidé z různých důvodů, aniž by to věděli.
  Tenhle článek mě ale taky moc nepřesvědčuje, protože se v něm vysvětluje jen jedna nejasnost, a další se pomíjí. Například se vyhnuli vysvětlení pádu té budovy do které letadlo nenarazilo. Taky by mě zajímalo jak se stalo to, „že ke vznícení došlo současně ve třech podlažích.“ Asi se
  rozlilo palivo, nebo co. Těch podivných okolností a nejasností je tam ale podstatně víc, než jen ty ke kterým se článek vyjadřuje.
  http://www.czechfreepress.cz/…/petr-schnur-11-zari-2001…

 6. Fascinuje mě neschopnost lidí nad touto událostí přemýšlet racionálně. Je to 15 let a za tu dobu se změnil svět na základě pádu dvou (tří) budov, kde navíc zcela náhodně skoro nikdo ten den nepřišel do práce. Ty nevysvětlitelné koncentrace síry, které uznala i oficiální zprava od NIST. Analýza prachu ukazující neobvyklé mikročástice kovu, lidé z pater, kteří byli nad inkriminovanou zónou běsnícího ohně, a kteří normálně sešli po schodišti a jsou stále živý a podávají rozhovory, zaznamenané výbuchy v suterénu, kde byli lidé, kteří to potvrdili jako vyznamenaný hrdina přímo Bushem za záchranu lidí ve WTC, řízený odvoz sutin do Číny a do moře bez možnosti podrobného zkoumání atd. atd. atd.

  Je zde dnes velký zástup lidí, kteří prostě jen chtějí tyto okolnosti znovu vyšetřit a do jejich řad se dnes staví i nově přicházející prezident USA. A na druhé straně lidé, kteří to blokují a mezi nimi i vědci, kteří vysvětlují pád budovy jako samovolné zřícení po požáru. Ti „vědci“ to dělají proto, že se bojí odhalení, že nemluvili pravdu nebo se prostě svezli na vlně, což přineslo dostatek grantů, projektů, úcty… až pravda vyjde najevo…jejich důvěryhodnost klesne na nulu a toho se bojí a zachovají se stejně jako církev ve středověku… nepřipustí ani diskusi..

  Otázka zní proč není možné do dnešní doby otevřít vyšetřování a podat důkazy?

 7. Samé hlouposti

  Ti „špičkoví odborníci“ buď dostali za tuto snůšku nesmyslů dobře zaplaceno, nebo nikdy neviděli jediné video nebo obrázek z této události, neví nic o konstrukcí těch budov a mají základní neznalosti fyziky. To ty pány odborníky vůbec nezarazilo, že se ty budovy zhroutily prakticky rychlostí volného pádu? Kde vzali ten obrovský požár, který neni na žádném videozáznamu? Kde mají ten dynamický naráz, když se podle všech videozáznamů obě věže začaly hroutit zcela plynule bez sebemenšího zpomalení. Nezarazilo je, že prakticky veškeré trosky budov jsou rozházené po širokém okolí a v místě, kde stály, není v troskách ani náznak pevné konstrukce vršku budovy, na který už nic nepadalo a měl by tedy zůstat relativně v celku? Nezarazilo je, že v troskách budov není vidět prakticky žádný beton, přestože ho v budovách bylo tolik, že by měl vytvořit i bez nosné ocelové konstrukce hromadu vysokou 10 metrů? Těch věcí je samozřejmě mnohem víc, ale myslím že tohle docela stačí.
  Co se týká té nemožnosti připravit řízenou demolici, tak pánům odborníkům zřejmě zcela chybí technická fantazie. Klidně jim můžu popsat způsob, jak by to šlo poměrně snadno a skrytě udělat. Stačilo mít volný přístup do budov a dostatek času.
  Kromě toho je tady ukázková řízená demolice budovy číslo 7, kterou samozřejmě nikdo nemohl připravit za těch pár hodin, které uplynulý od zasažení věží.

 8. Zdravím Vás,lidi tohle tema se uz melo dávno uzavrit hned po padu ,,těchto ocelových bunkrů“ Absolutně nechapu jak si může myslet americka vlada o lidech z celého světa,že jsou takhle tupí?? Jen oni jsou asi chytří? Haha.. Každej týpek kterej si zkusil sešroubovat dvě železné plotny k sobě a nějakým způsobem je namáhat,ví že je tohle jen jeden velký fór.. Ted se omlouvám pozůstalím!!! Takováto brutální ocelová klec,která má na sobě betonovou masu o x tunách hmotnosti v porovnání s papírovou muškou? Ty letadla by se do tech věží mohla trefovat celý den,beton by byl oprýskán,už by zbyla jen ta předimenzovaná ocelová klec která by měla sem tam ohnutý nebo dokonce o ten letecký hlinik prerazeny ,,nosník“ ale budova by stála.. No a co teď? Pořád se to k zemi nesune? Takže teď po ní zkusime házet padesáti tunové tanky Po prvním tanku jsou konecně nosné časti budovy jen nepatrně narušeny,ale jen nekde a jen v nejakém patře? Takze potrebujem min 5 tanků na každé patro aby byla věž pripravena k takovému pádu,ale bohuzel i po takovem to bombardovani bez výbuchů by to takhle krásně,úhledně nespadlo.. Natož aby se to rozdrolilo,jako v říší za zrcadlem? Toho termitu tam muselo být strašných tun.. Mějte se!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Používáme soubory cookies pro přizpůsobení obsahu webu a sledování návštěvnosti. Data o používání webu sdílíme s našimi partnery pro cílení reklamy a analýzu návštěvnosti. Více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close