Jako metamateiály většinou označujeme látky se záporným indexem lomu, které zajišťují optickou neviditelnost. Chápání tohoto pojmu lze ale rozšířit. Na Georgia Institute of Technology přišli nyní s metamateriálem, který by měl „schovávat“ látku před rozpouštědlem a dalšími chemikáliemi.
Výsledkem by měly být nové separační techniky, kdy např. proudící kapalina by přednostně odnášela jednu látku, zatímco druhá by zůstávala „ve stínu“.
Juan Manuel Restrepo-Flórez a Martin Maldovan z Georgia Institute of Technology publikovali studii na toto téma ve Scientific Reports. Konkrétně zde postup byl popsán na případu metamateriálu na bázi čtyř různých vzájemně kombinovaných polymerů. Přes něj se proháněl vzduch, přičemž molekuly dusíku se ukrývaly za polymerem a v odváděném plynu stoupala koncentrace kyslíku (poznámka: když si to člověk zkusí představit čistě mechanicky, zajímavé je, že dusík a kyslík přitom mají skoro stejnou velikost atomů – a nejspíš i molekul?).
Autoři obecně tvrdí, že přes speciálně navržený metamateriálový plášť by se mohly látky třeba pohybovat i tak, že jedna by byla stáčená doprostřed a druhá do stran; struktura je anizotropní, takže je preferován pohyb v určitých směrech. Jako možné využití se kromě čistě chemických postupů uvádí třeba i čištění krve pomocí umělé ledviny. V senzorech by se takto dala zvyšovat koncentrace určité látky, takže výsledkem by byla větší citlivost detektoru.
Příbuzná separační technika využívá selektivního průchodu různých látek přes membránu, tímto způsobem lze třeba odsolovat vodu nebo měnit množství alkoholu v pivu.
Zdroj: ScienceDaily