Dalekohled ESO/VLT pomohl odhalit temně červený a silně protáhlý objekt.
Astronomové poprvé v historii zkoumali planetku, která přilétla do Sluneční soustavy z mezihvězdného prostoru. Pozorování provedená pomocí dalekohledu ESO/VLT v Chile a na dalších observatořích po celém světě ukázala, že tento unikátní objekt cestoval mezihvězdným prostorem po miliony let, než se náhodou přiblížil do nitra Sluneční soustavy. Zdá se, že se jedná o tmavě červený a silně protažený nejspíše kovový objekt, který se nepodobá žádnému tělesu známému ze Sluneční soustavy. Výsledky byly publikovány 20. listopadu 2017 v prestižním vědeckém časopise Nature.
Přehlídkový dalekohled Pan-STARRS 1 (USA, Havaj) objevil 19. října 2017 slabý objekt pohybující se oblohou. Na první pohled vypadal jako typická planetka, dokud se z většího množství pozic nepodařilo spočítat jeho dráhu. Ta mimo vší pochybnost ukázala, že tento objekt, na rozdíl od dosud známých planetek a komet, nepochází ze Sluneční soustavy, ale že přilétl z mezihvězdného prostoru. Těleso bylo původně klasifikováno jako kometa, pozorování provedená řadou zařízení včetně přístrojů ESO však neodhalila žádné známky kometární aktivity, i když objekt prošel přísluním (nejbližším bodem dráhy ke Slunci) již před objevem v září 2017. Těleso bylo následně reklasifikováno na mezihvězdnou planetku (což je zcela nová dosud nepoužívaná kategorie těles). Dostal označení 1I/2017 U1 a jméno `Oumuamua [1].
„Museli jsme jednat velmi rychle,“ vysvětluje člen týmu Olivier Hainaut (ESO, Garching, Německo). „Planetka `Oumuamua již prošla přísluním a mířila zpět do mezihvězdného prostoru.“
Astronomové využívající dalekohled ESO/VLT (Very Large Telescope) se proto ihned pustili do práce a začali měřit pozice, jasnost i barvu tělesa s větší přesností, než umožnily menší přístroje. Rychlost reakce byla důležitá především proto, že mezihvězdná planetka `Oumuamua znatelně slábla díky vzdalování od Slunce i od Země. A pro vědce si připravila další překvapení.
S pomocí záběrů pořízených přes čtveřici různých fotometrických filtrů přístrojem FORS na dalekohledu VLT a v kombinaci se snímky z jiných velkých dalekohledů se týmu pod vedením Karen Meech (Institute for Astronomy, Havaj, USA) podařilo zjistit, že `Oumuamua během otáčení s periodou 7,3 hodiny mění jasnost v poměru 1:10.
Karen Meech vysvětluje význam těchto pozorování: „Takto neobvykle velká variace jasnosti znamená, že těleso musí být značně protáhlé: objekt je asi desetkrát delší než široký a musí tedy mít velice komplikovaný tvar. Rovněž jsme objevili, že má tmavě červenou barvu, která se trochu podobá vzdáleným objektům Sluneční soustavy. Podařilo se také potvrdit, že je naprosto neaktivní – v jeho okolí jsme nenašli sebemenší stopy prachu.“
Provedená měření naznačují, že `Oumuamua je nejspíš husté, pravděpodobně kamenné nebo dokonce kovové těleso, bez vodního nebo jiného ledu v blízkosti povrchu. Povrch je v současnosti velmi tmavý a zčervenalý v důsledku dlouhodobého vystavení účinkům kosmického záření v mezihvězdném prostoru. Vědci odhadují, že těleso je asi 400 m dlouhé.
Předběžné výpočty dráhy naznačují, že objekt přilétl přibližně ve směru od hvězdy Vega, která leží v severním souhvězdí Lyra. I přes ohromující cestovní rychlost asi 90 tisíc kilometrů za hodinu by však planetce cesta mezihvězdným prostorem – od místa, kde je dnes Vega, až do Sluneční soustavy – trvala asi 300 tisíc let. Před tak dlouhou dobou se však hvězda Vega nenacházela ani poblíž pozice, odkud planetka přilétla. `Oumuamua tak pravděpodobně cestovala Galaxií po stovky milionů let, aniž by byla spojena s jakýmkoliv hvězdným systémem, než se čistě náhodou dostala do nitra Sluneční soustavy.
Astronomové odhadují, že podobné mezihvězdné těleso prochází vnitřní částí Sluneční soustavy asi jednou za rok. Jedná se však o velmi slabé objekty, které se jen obtížně vyhledávají, proto dosud unikaly naší pozornosti. Teprve současné přehlídkové systémy, jako je například Pan-STARRS, jsou dostatečně výkonné, aby měly reálnou šanci taková tělesa objevit.
„V pozorování tohoto unikátního objektu pokračujeme,“ dodává Olivier Hainaut, „a doufáme, že se nám podaří přesněji zjistit, odkud pochází a kam se dále vydá na své cestě Galaxií. Teď, když se nám podařilo objevit prvního mezihvězdného poutníka, připravujeme se na ty další!“
Převzato ze stránek Hvězdárny Valašské Meziříčí
Poznámky
[1] Návrh týmu Pas-STARRS na pojmenování tohoto mezihvězdného objektu akceptovala mezinárodní astronomická unie (International Astronomical Union, IAU), která je zodpovědná za oficiální přidělování jmen tělesům ve Sluneční soustavě i mimo ni. Jméno je havajského původu a další detaily o jeho významu je možné nalézt zde. Zároveň IAU vytvořila pro mezihvězdné planetky novou kategorii a tento objekt dostal jako první označení podle těchto nových pravidel. Správné formy označení tohoto tělesa jsou: 1I, 1I/2017 U1, 1I/`Oumuamua a 1I/2017 U1 (`Oumuamua). Znak před O ve jméně `Oumuamua je takzvaná okina a jméno by mělo být vyslovováno: H O u mu a mu a. Ještě před zavedením těchto nových pravidel dostal objekt provizorní označení A/2017 U1 (respektive C/2017 U1). Všechna tato označení jsou nyní nahrazena výše uvedenou nově adoptovanou formou.
Kovova, protahla, cista a bez brachu, letici z mezihvezdneho prostoru,…. no, proste se jim ten program, ktery mel zapnout brzdeni pred priletem do nasi slunecni soustave nezapnul.
Lister asi zaspal :), Cerveny trpaslik pokracuje ve sve misi …