Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu Měsíce, oznámila na sedmém ročníku největšího evropského veletrhu pro vesmírné technologie SpaceTech Expo Europe brněnská společnost TRL Space. Dohodu o spolupráci podepsali zástupci firem, které jsou součástí evropského konsorcia, které bude na misi v následujících měsících pracovat.
Mikrosatelit s unikátním systémem kamery s úzkým zorným úhlem
Jižní pól Měsíce je považován za jedno z nejzajímavějších míst na Měsíci, kde mnoho vesmírných agentur z USA, Indie, Číny a Evropy plánuje své mise. Důvodem je přítomnost ledu skrytého v trvale zastíněných oblastech a jedinečné geografické spojení s vrcholy věčného světla, tedy s místy, která jsou na pólech permanentně osvětlena. Díky tomu je jižní pól ideálním místem pro těžbu vody k výrobě paliva a také pro přežití dlouhých a studených 14denních měsíčních nocí. „Aktuálně však nemáme k dispozici kvalitní mapu oblasti pro takto složité přistávací mise či povrchové operace, konkrétně neexistuje dostatečně detailní digitální model povrchu a vrstevnic (DEM), který by tyto mise přesně navedl,” říká Kim Sofge, Space Project Manager pro měsíční mise ve společnosti TRL Space.
Mise LUMI byla vybrána jako jedna z více než 70 kandidátů v programu Malých průzkumných misí ESA. Bude tvořena mikrosatelitem s unikátním systémem kamery s úzkým zorným úhlem, který bude schopen generovat DEM s rozlišením 50 cm pro málo osvětlené polární oblasti. „Nejlepší modely povrchu jižního pólu dnes mají rozlišení 5 metrů – tedy když se na povrchu nachází 2,5 metrů velký kámen nebo kráter, tak ho vůbec nezaznamenáme,” říká Petr Boháček, architekt mise LUMI z TRL Space a dodává: „S LUMI budeme schopni tuto nepřesnost změnit na 50 cm, takže 10x lepší rozlišení. Data budou hodnotná nejen vědecky, ale budou mít také obrovskou hodnotu pro průzkum. Je to cesta, jak snížit riziko pro nejtěžší krok lunárních misí – přistávání.” Navíc, dnes dostupné digitální modely povrchu Měsíce pokrývají pouze 10 % oblastí jeho jižního pólu. Mise LUMI však umožní zmapovat celé jižní území a vytvořit jeho přesnou mapu ve vysokém rozlišení, což je hlavním cílem tohoto projektu.
Konsorcium bude řídit TRL Space, vědecký tým povede Akos Kereszturi z Konkoly Astronomického ústavu a Mihkel Pajusalu z Univerzity v Tartu
Konsorcium mise LUMI povede brněnská společnost TRL Space, která již na dvou měsíčních misích, vybraných v rámci programu Malých průzkumných misích, pracuje. Jedná se o projekty Lunar Geology Orbiter a LUREPOS. Platformu družice bude vyvíjet Tyvak International z Itálie, komplexní kameru s úzkým zorným úhlem bude mít na starosti estonská společnost CrystalSpace za účasti polského výrobce optických systémů pro vesmír Scanway. Vědecký tým vede Akos Kereszturi z Konkoly Astronomického ústavu a Mihkel Pajusalu z Univerzity v Tartu. Velké množství dat generovaných přístrojem bude řízeno díky palubnímu zpracování dat na bázi AI od české společnosti Zaitra. Náročná eliptická oběžná dráha mise, která umožní nízké přelety pro vygenerování dat s vysokým rozlišením nad cílovou oblastí, bude vyžadovat speciální pohonný systém, který pro misi zajistí nizozemská společnost Dawn Aerospace.
Podpis dohody o spolupráci na SpaceTech Expo Europe
Dohodu o spolupráci na misi LUMI podepsali včera na stánku TRL Space v rámci veletrhu SpaceTech Expo Europe zástupci firem sdružených do konsorcia projektu. Kromě Václava Havlíčka z TRL Space dohodu podepsal také Mikolaj Podgorski ze společnosti Scanway, Marek Marušin ze společnosti Zaitra a Anna Thouvenin ze společnosti Dawn Aerospace.