V pilotním projektu se testuje oběma metodami.
U vzorku přibližně 600 osob se zjišťuje, jestli je při testování na Covid-19 možné používat místo PCR metody tzv. antigenní test. Výsledky by měly především ověřit spolehlivost antigenních testů a jejich případné využití, například i v diskutovaném celoplošném testování české populace. Testování bylo ve FN Motol zahájeno 21. října a bude trvat 3 dny. Výsledky celkového vyhodnocení budou známé na začátku příštího týdne.
Tzv. antigenní test se provádí stejně jako PCR vyšetření výtěrem z nosohltanu. Výhodou je mnohem rychlejší stanovení výsledku, a sice do 15-30 minut. PCR testování přitom standardně vyžaduje cca 4 hodiny.
Rychlejší metoda průkaznosti Covid-19 se stala žhavým kandidátem pro zvažovaný projekt celoplošného testování české populace. „Hlavním využitím antigenního testu ve zdravotnických zařízeních by ale mohla být diagnostika onemocnění Covid-19 u pacientů s příznaky anebo pravidelné testování rizikových oddělení, jako např. LDN, v případě, že testovací kapacita PCR nedostačuje,“ říká prof. MUDr. Pavel Dřevínek, Ph.D., přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie 2. LF UK a FN Motol. Podle něj bohužel dosud stále chybí jednoznačné údaje o tom, že antigenní test v takových situacích funguje spolehlivě.
Z tohoto důvodu se Ústav lékařské mikrobiologie 2. LF UK a FN Motol rozhodl provést pilotní projekt, během kterého otestuje jak metodou PCR, tak dvěma odlišnými antigenními testy zhruba 600 osob, které se dostavily na odběrové místo FN Motol. V rámci jednoho odběru jsou u každé z testovaných osob odebrány 3 vzorky z nosohltanu – 1x pro jeden typ antigenního testu, 1x pro druhý typ antigenního testu, 1x pro PCR. Testování by mělo odpovědět na otázku, jestli a případně který ze dvou zkoušených antigenních testů je vhodný použít jako alternativu metody PCR.