Sluneční soustava, zdroj: IAU/NASA, Wikipedia, licence obrázku public domain
Sluneční soustava, zdroj: IAU/NASA, Wikipedia, licence obrázku public domain

Může planeta Devět za sklony oběžných drah ostatních planet?

Planetu Devět ve vnějších končinách Sluneční soustavy jsme ještě nenašli. Na její existenci ukazují jen dráhy některých těles za dráhou Pluta.

Astronomové, kteří možnou existenci planety Devět ohlásili – Michael Brown a Konstantin Batygin přibrali Elizabeth Bailey a vydali zajímavou studii.

V případě exoplanet a konkrétně horkých jupiterů jsme si zvykli, že mají poněkud nakloněné oběžné dráhy. Hvězda i planety vznikají z mračna z plynu a prachu, které se postupně zhroutí do podoby disku s hvězdou v centru. Selský rozum proto velí, že by roviny oběžných drah planet měly být přibližně shodné s rovinou rovníku mateřské hvězdy. Chcete-li jinak: rovina oběžné dráhy planety a osa rotace hvězdy by měly být kolmé.

Ve skutečnosti to tak nejspíše ve většině případů bude. Onen úhel se dost špatně měří, jednou z možností je Rossiterův-McLaughlinův efekt. Ale to nyní není důležité. Zajímavé je, že oběžné dráhy horkých jupiterů jsou často velmi nakloněné… o desítky stupňů, ba dokonce o více než 90 stupňů, takže planeta obíhá v opačném směru, než rotuje hvězda.

Ve Sluneční soustavě takový extrém nemáme, ale planety jsou přesto skloněné vůči rovníku Slunce a to asi o 6 stupňů.

Není úplně jasné, jaká je příčina tohoto sklonu. V minulosti se diskutovalo o možném přiblížení cizí hvězdy nebo interakci magnetického pole Slunce s původním diskem. Podobné procesy z raného mladí naši hvězdy zatím nejsou úplně jasné.

Ale nová studie přichází s jiným vysvětlením. Za sklonem oběžných drah obřích planet může být planeta Devět. Její hmotnost sice bude někde maximálně okolo 20 Zemí, ale v tomto případě mohl hrát roli spíše její sklon.

autor: Petr Kubala
Převzato z webu Exoplanety.cz, zkráceno

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *