Planetu Devět ve vnějších končinách Sluneční soustavy jsme ještě nenašli. Na její existenci ukazují jen dráhy některých těles za dráhou Pluta.
Astronomové, kteří možnou existenci planety Devět ohlásili – Michael Brown a Konstantin Batygin přibrali Elizabeth Bailey a vydali zajímavou studii.
V případě exoplanet a konkrétně horkých jupiterů jsme si zvykli, že mají poněkud nakloněné oběžné dráhy. Hvězda i planety vznikají z mračna z plynu a prachu, které se postupně zhroutí do podoby disku s hvězdou v centru. Selský rozum proto velí, že by roviny oběžných drah planet měly být přibližně shodné s rovinou rovníku mateřské hvězdy. Chcete-li jinak: rovina oběžné dráhy planety a osa rotace hvězdy by měly být kolmé.
Ve skutečnosti to tak nejspíše ve většině případů bude. Onen úhel se dost špatně měří, jednou z možností je Rossiterův-McLaughlinův efekt. Ale to nyní není důležité. Zajímavé je, že oběžné dráhy horkých jupiterů jsou často velmi nakloněné… o desítky stupňů, ba dokonce o více než 90 stupňů, takže planeta obíhá v opačném směru, než rotuje hvězda.
Ve Sluneční soustavě takový extrém nemáme, ale planety jsou přesto skloněné vůči rovníku Slunce a to asi o 6 stupňů.
Není úplně jasné, jaká je příčina tohoto sklonu. V minulosti se diskutovalo o možném přiblížení cizí hvězdy nebo interakci magnetického pole Slunce s původním diskem. Podobné procesy z raného mladí naši hvězdy zatím nejsou úplně jasné.
Ale nová studie přichází s jiným vysvětlením. Za sklonem oběžných drah obřích planet může být planeta Devět. Její hmotnost sice bude někde maximálně okolo 20 Zemí, ale v tomto případě mohl hrát roli spíše její sklon.
autor: Petr Kubala
Převzato z webu Exoplanety.cz, zkráceno