Vědci z JPL/NASA v rámci systému Guardian pracují na systému včasného varování, který by předpovídal tsunami pouze na základě jevů v atmosféře, navíc v jejích vysokých vrstvách. Testy prozatím probíhají v tichomořské oblasti.
GUARDIAN (GNSS Upper Atmospheric Real-time Disaster Information and Alert Network) využívá data z družic GPS a dalších globálních navigačních družicových systémů (GNSS). Data zasílaná z družic do pozemních stanic zkoumá Guardian na základě následujícího scénáře. Během tsunami se může mnoho čtverečních kilometrů oceánské hladiny zvedat a klesat téměř ve stejném rytmu, čímž se nad ní přemístí značné množství vzduchu. Vytlačený vzduch se vlní do všech směrů v podobě nízkofrekvenčních zvukových a gravitačních vln (poznámka PH: v originální tiskové zprávě jsou skutečně zmíněny i gravitační vlny). Během několika minut se tyto vibrace dostanou až do nejsvrchnější vrstvy atmosféry – elektricky nabité ionosféry. Střet tlakových vln s nabitými částicemi může mírně zkreslit signály z blízkých navigačních družic. Zatímco navigační nástroje se obvykle snaží takové ionosférické poruchy korigovat, vědci je mohou naopak využít jako varování.
Celá technika je teprve ve vývoji. V současné době musí výstupy systému Guardian v téměř reálném čase interpretovat odborníci vyškolení k rozpoznávání vzorů odpovídajících tsunami. Již nyní je však jedním z nejrychlejších monitorovacích nástrojů svého druhu. Během 10 minut poté, co signál dosáhne ionosféry, lze sestavit jakýsi snímek tsunami. Podle vzdálenosti místa vzniku tsunami od pobřeží by systém mohl potenciálně poskytnout až hodinovou výstrahu.
Stávající pozemní a oceánské přístroje, např. seismometry, bóje a přílivové měřiče, jsou sice velmi účinné, ale nemají dostatečně systematické pokrytí otevřeného oceánu.
Animace ukazuje, jak vlny energie ze zemětřesení a tsunami v Tohoku-Oki 11. března 2011 prorazily zemskou ionosféru v okolí Japonska a změnily elektronovou hustotu. Tyto poruchy byly zaznamenány pomocí sledování signálů GPS mezi satelity a pozemními přijímači.
Credits: NASA/JPL-Caltech
Zdroj: NASA
Gtravitacni vlny v danem kontextu znamenaji neco jineho, nez to, co chyta LIGO a VIRGO. Jsou tim mineny vlny zpusobene zemskou gravitaci. Kdyz hodite kamen do rybnika, tak slysite splouchnuti – to jsou zvukove vlny, a pak vidite kruhy rozbihajici se z mista dopadu kamene a to jsou ty gravitacni vlny.
Holt priroda je mnohem bohatsi nez slovnik kterehokoliv jazyka, a tak musi vedci nekdy pro naprosto odlisne jevy pouzit stejne terminy. A rozlisuji to podle kontextu.
2 Petr Mares
Inzenyri zapocitali efekty STR (tim, ze na kazde druzici bezi hodiny trochu jinak, ale tak, aby pro pozemnskeho pozorovatele sly vsechny stejne rychle). O efektech OTR si mysleli, ze je muzou zanedbat. Kdyz zjistili svou chybu, museli korekci zabudovat do prijimacu GPS signalu.