Navrhli protijed na oxid uhelnatý

Co se dá dělat při otravě oxidem uhelnatým? Moc toho není. Základní léčbou je kyslík. Ovšem oxid uhelnatý se k hemoglobinu váže s mnohem vyšší afinitou než molekula kyslíku. Na vzduchu je ke snížení koncentrace CO v krvi na polovinu potřeba 4-6 hodin. Je samozřejmě možné nechat člověka dýchat stoprocentní kyslík nebo vzduch pod vysokým tlakem, se zrychleným odbourávám oxidu uhelnatého, ale také s dalšími riziky.
Tim Johnstone z University of California v Santa Cruz a jeho kolegové proto zkusili přijít s jiným řešením. Navrhli malé molekuly, které mají řadu vlastností aktivního místa hemoglobinu, ale vážou CO mnohem pevněji než původní protein. Zachytávají jak samotný, dosud volný CO, tak ho i „přetahují“ z již zasaženého hemoglobinu.


Credit: Droege & Johnstone

Daniel G. Droege et al, A water-soluble iron-porphyrin complex capable of rescuing CO-poisoned red blood cells, Chemical Communications (2022). DOI: 10.1039/D1CC05542A
Zdroj: University of California – Santa Cruz / Phys.org

Laická poznámka PH: Proč nelze otravu oxidem uhelnatým léčit infuzí krve – respektive červených krvinek, jejichž součástí je hemoglobin? Nebo rovnou hemoglobinu? Respektive to dosud nikdo nezkoušel, a pokud ne, tak proč? Aktivní látka (viz obrázek) navrhovaná v nové studii je přece hemoglobinu podobná, respektive právě tak snad i záměrně navržená (pro tento účel „vylepšený hemoglobin“).

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

2 comments

  1. Laická poznámka k laické poznámce:
    Předpokládám, že v okamžiku, když se k otrávenému dostane záchrana v podobě kyslíkové masky, tak riziko smrti rapidně klesá. Většina úmrtí asi bude způsobena nedostatkem pomoci. Jde tedy o následnou péči, kdy se snažíme dostat pacienta co nejrychleji z nemocnice a tady se již hraje o cenu. Předpokládám tedy, že se snaží najít něco levnějšího než krevní infuzi, respektive její náhradu, aby se krví šetřilo.

    Poznámka o chybce: „Na vzduchu je ke snížení koncentrace CO2 v krvi na polovinu potřeba 4-6 hodin.“
    Asi tam má být CO, protože v kontextu článku to nedává smysl.

  2. Pavel Houser

    samozrejme, pardon co2 jsem na CO opravil.
    takovy napad, ze by treba pri otrave se vedle kysliku daval dychat i nejaky sprej z mikrocastic hemoglobinu nebo z tohoto, aby se CO, co je jeste v plicich, do krve vubec nedostal… asi je to ale hloupost

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *