(c) Graphicstock

Nedestruktivní testování památek pomocí laserů

Nový projekt na ELI Beamlines. Laserem řízené protony místo urychlovačů částic.

Fyzikální ústav AV ČR/výzkumné centrum ELI Beamlines rozjíždí nový projekt s názvem Nedestruktivní metody testování památek, který je financován z Operačního programu Praha, Pól růstu ČR, Magistrátu hlavního města Prahy. Kromě vědců z ELI Beamlines, konkrétně týmu hlavního řešitele Daniele Margaroneho, bude projekt podporovat i Ústav jaderné fyziky v Řeži AV ČR a Istituto Nazionale di Fisica Nucleare – Laboratori Nazionali del Sud (INFN LNS) v Katánii, jež patří ke světové špičce ve využití takových metod pro oblast určování pravosti, ochrany a restaurování památek, avšak s konvenčním urychlovačem částic. Implementace laserem řízených protonů bude pro kombinaci plánovaných analýz světově unikátní.

Propojení italského know-how s výzkumným centrem ELI Beamlines přinese zpřístupnění světově již zavedených metod, avšak nově implementujících laserové technologie. Tyto metody budou prostřednictvím ELI Beamlines využívat pracoviště ochrany památek v hl. městě Praze, především galerie a muzea. Tato pražská pracoviště se tak výčtem používaných nedestruktivních technik přiblíží evropským kulturním a vzdělávacím institucím, jakými jsou např. muzeum Louvre nebo univerzita ve Florencii, ve kterých se tyto nedestruktivní metody běžně využívají s konvenčními zdroji částic.

V rámci projektu budou s využitím laserových technologií ELI Beamlines zdokonaleny již existující postupy, bude zahájen vývoj přenosného zařízení pro nedestruktivní testování památek a také bude vyškolen personál pro provádění experimentů a testování přímo na míru potřebám uživatelů.

tisková zpráva ELI Beamlines

Pětiqubitový čip kvantového počítače

České instituce se připojují ke kvantové počítačové síti IBM

Ke kvantové počítačové síti IBM se díky ČVUT v Praze připojí další české vysoké školy i …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *