Astronomové možná objevili malou hvězdu, která se řítí středem naší galaxie s planetou v závěsu. Pokud se tato dvojice potvrdí, vytvoří nový rekord pro nejrychleji se pohybující systém exoplanet: 540 kilometrů za sekundu. Na druhé straně to ale není žádný řádový rozdíl: systém se pohybuje asi dvakrát rychleji než naše Sluneční soustava.
Co se týče exoplanety, podle vědců se jedná o superneptun obíhající kolem hvězdy s nízkou hmotností ve vzdálenosti někde mezi oběžnými drahami Venuše a Země.
Systém byl náhodou objeven v datech z projektu MOA (Microlensing Observations in Astrophysics) zaměřeného na průzkum mikročočkování pomocí observatoře Mount John University of Canterbury na Novém Zélandu.
Vědci z dat nejprve dokázali určit poměr hmotností obou těles, nikoliv jejich absolutní hodnoty. V úvahu přicházela buď hvězda o hmotnosti asi 20 % našeho Slunce a planeta zhruba 29krát těžší než Země, nebo bližší „potulná“ planeta (=bez hvězdy) o hmotnosti asi čtyřikrát větší než Jupiter s měsícem menším než Země. Aby astronomové zjistili, které vysvětlení je pravděpodobnější, prohledali data z Keckovy observatoře na Havaji a družice Gaia. Zatím se zdá být pravděpodobnější první možnost, ale i model osamělé planety s exoměsícem je dosud ve hře.
Mimochodem, úniková rychlost z naší galaxie je asi 600 km/s.
Chystaný dalekohled Nancy Grace Roman Space Telescope se mj. zaměří na průzkum centrální galaktické výduti a měl by nám poskytnout informace o tom, jakým způsobem zde dochází k urychlování objektů na takto vysoké rychlosti.
Sean K. Terry et al, A Candidate High-velocity Exoplanet System in the Galactic Bulge, The Astronomical Journal (2025). DOI: 10.3847/1538-3881/ad9b0f
Zdroj: NASA / Phys.org