Ve světě autonomních aut a dronů trochu zapomínáme na klasické humanoidní roboty a málem si už neuvědomujeme, že slovo „android“ znamenalo původně něco jiného než operační systém.
Web The Register nyní ale zmínil případ z Kalifornie, kdy policie chytala vraha (respektive – člověka za vraždu a další trestné činy stíhaného, odsouzen ještě nebyl). Ozbrojený muž se ukryl do jakéhosi výkopu a odmítal se vzdát. Policie, tedy její speciální jednotka SWAT (Special Weapons and Tactics), proto nasadila robota, který se k muži dokázal nepozorovaně přiblížit. Pomocí svých kamer (a asi také kamer, které měl policejní vrtulník atd.) zaznamenal, že muž leží na břiše a zbraň má položenou u nohou. Robot tuto zbraň dokázal sebrat, aniž si toho dotyčný všiml. Teprve když chtěl poté zbraň použít, zjistil, že zmizela, a vzdal se.
Podobně jako bezpilotní letadla šetří životy vojáků, možná se podobné „automatizace“ tedy dočkají i policejní zásahy. Popsaný incident byl samozřejmě celkem bezproblémový, však se odehrál ve slunné a bezstarostné Kalifornii a dotyčného by policisté nejspíš dokázali zneškodnit i jinak. Jinde ovšem mohou robotičtí policisté sehrát mnohem větší a nezastupitelnou roli. Něco trochu podobného nakonec předpovídala i sci-fi. V takovém Dettroitu s jeho obří mírou kriminality přece přišel na svět Robocop…
Humaniodní roboti, kteří se zvolna začínají používat pro péči o staré či nemocné, vypadají vesměs jako takoví roztomilí usmívající se troubové nebo připomínají děti. Jaký je ideální design pro roboty policejní? Nebo by člověka připomínat vůbec neměli?
Má smysl namísto života hledat ve vesmíru složitou chemii?
Místo otázky, zda na Enceladu (nebo obdobném místě), existuje život, má možná smysl se ptát …