Pixabay License. Volné pro komerční užití

Nový typ buněčné terapie pro léčbu nádorů mízních uzlin

Pro pacienty s nádory mízních uzlin v pozdní fázi onemocnění neměli lékaři dosud k dispozici žádné léčebné možnosti. Nabídnout mohli paliativní chemoterapii, která nemocným sice zlepšila kvalitu života, ale nemohla vést k vyléčení. Již před několika lety byla pro tyto pacienty vyvinuta revoluční léčba pomocí buněčné terapie. Komplexní centrum onkologické péče ve Fakultní nemocnici Brno bylo jako první v České republice certifikováno s dalším, v pořadí již třetím preparátem pro léčbu pacientů s některými typy lymfomů a akutní leukémie.

Interní hematologická a onkologická klinika FN Brno má více jak dvouletou zkušenost se dvěma preparáty buněčné terapie. Podána byla téměř třem desítkám pacientů v pokročilé fázi nádorů mízních uzlin nebo leukémií. „Výsledky naší léčby odpovídají výsledkům ze zahraničí, pomůžeme zhruba polovině pacientů a asi třetinu dokážeme dokonce vyléčit. Musíme si uvědomit, že jde o nemocné, kteří nemají žádnou jinou léčebnou možnost. Jsou to pacienti tzv. ve třetí linii, což znamená, že se standardní chemoterapií je jejich přežití minimální,“ vysvětluje vedoucí lékař Aseptické a transplantační jednotky Interní hematologické a onkologické kliniky FN Brno a LF MU MUDr. František Folber, Ph.D. Ve druhé polovině roku 2021 získala nemocnice certifikaci pro třetí preparát, opět jako první v republice. Díky tomu byl také do Fakultní nemocnice Brno odeslán první pacient ze středních Čech, pro kterého byla nová buněčná terapie nadějí. Tento preparát vzniká odlišným výrobním způsobem a je určen pro jiný podtyp onemocnění.

Pacient má speciální typ nádoru mízních uzlin, který se jmenuje mantle-cell lymfom, neboli lymfom z plášťových buněk. Je to jeden z vzácnějších typů lymfomů, který má často agresivní průběh a výraznou tendenci se pacientům vracet. „S lymfomem se léčí už několik let, má za sebou hodně linií chemoterapie, která na čas pomohla, ale pak se lymfom vždy zase vrátil, v těch posledních liniích byla pomoc jen na krátkou dobu, nebo chemoterapie vůbec nezabrala,“ popisuje stav pacienta doktor Folber. Ve Fakultní nemocnici Brno podstoupil pacient na přelomu roku odběr vlastních bílých krvinek a po necelém měsíci mu byl preparát z těchto buněk vyrobený nitrožilně aplikován. Po dalším měsíci, kdy nemocnici opouštěl, viděl výsledky on i jeho ošetřující lékaři: „Je zajímavé, jak už po měsíci byly vidět výsledky, i sám pacient si pohmatem všimnul, jak se lymfom zmenšil na polovinu. Laicky by se dalo říct, že my odebereme buňky a výrobce je „vycvičí“ tak, aby uměly poznat a zničit nádorové buňky. Jsou to tedy buňky tomu pacientovi vlastní, které jsou naprogramované tak, aby dokázaly rozpoznat jeden konkrétní znak na nádorových buňkách. A poté jsou schopné tyto nežádoucí buňky zničit,“ doplňuje lékař.

Už nyní jsou v přípravě studie současných preparátů na další typy lymfomů nebo k léčbě v časnější fázi nemoci a také další preparáty pro mnohočetný myelom, kdy bude možné pomoci více pacientům s mnohem lepšími výsledky. Fakultní nemocnice Brno také zahájila studii k léčbě tímto novým preparátem buněčné terapie pro dětské pacienty s akutní lymfoblastickou leukémií, což je nejčastější nádorové onemocnění u dětí, a agresivními lymfomy. V současné době se lékaři z Kliniky dětské onkologie snaží vybrat vhodné dětské pacienty pro tuto moderní léčbu.

tisková zpráva FN Brno

Jak srdeční buňky odolávají nedostatku kyslíku?

Dlouhodobý pobyt ve vysokohorském prostředí s nízkým obsahem kyslíku má protektivní účinky na činnost srdce. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *