Pražský Institut klinické a experimentální medicíny, jako první centrum na světě, použil pro záchranu života pacienta s akutním selháním srdce naprostou novinku mezi srdečními pumpami – PHP HeartMate (Percutaneous Heart Pump). Na jejím vývoji se lékaři IKEM v rámci mezinárodní studie aktivně podílejí. Tento typ srdeční podpory se zavádí přímo do srdce pomocí katetru přes cévy v třísle. PHP HeartMate může prozatím na 72 hodin kompletně nahradit funkci vlastního srdce a lékařům tedy dává čas pro přesnější rozhodnutí o další léčbě, a to i u těch nejkomplikovanějších pacientů. K dnešnímu dni takto IKEM úspěšně přemostil k další léčbě již čtyři pacienty.
Od dubna 2003, kdy lékaři Institutu klinické a experimentální medicíny implantovali v Česku první mechanickou srdeční podporu, uplynulo již téměř 12 let. Za tu dobu se změnilo mnohé. „Umělé srdeční podpory se změnšily, technologie je stále dokonalejší, fungování efektivnější a především se díky nim výrazně snížil počet pacientů, kteří se na čekací listině nedožijí transplantace srdce. Navíc, nemocní se k zákroku dostávají v mnohem lepším stavu – to zvyšuje jejich šance na dlouhodobé přežití. V IKEMu jako v superspecializovaném pracovišti, které stojí i u samotného vývoje těchto technologií, se za dobu fungování programu implantovala srdeční podpora více než 300 pacientům. V posledním roce 2014 jsme takto pomohli 40 nemocným,“ říká vedoucí lékař Centra mechanických srdečních podpor IKEM doc. MUDr. Ivan Netuka, PhD.
Naprostou novinkou, a to v celosvětovém měřítku, je nyní implantace srdeční pumpy PHP HeartMate. „Jedná se o naprosto unikátní, nový typ krátkodobé srdeční podpory, která se do srdce pacienta s akutním selháním zavádí pomocí katetru přes malý vpich do tepny v třísle – je to velmi rychlá a efektivní stabilizace pacienta, vhodná především pro nemocné s kardiogenním šokem,“ říká doc. MUDr. Jiří Kettner, CSc., zástupce přednosty Kliniky kardiologie IKEM.
Rychlost implantace je jedna z největších výhod této technologie. U pacientů ve velmi vážném stavu je právě toto tím nejdůležitějším měřítkem. „PHP HeartMate dokážeme umístit během pár minut do oblasti aortální chlopně v srdci, kde má za úkol pumpovat krev do těla objemem přes 4 litry za minutu, přičemž tento průtok můžeme libovolně upravovat pomocí řídící konsole připojené k pumpě. PHP HeartMate je levostrannou srdeční podporou, která dokáže až na 72 hodin ulevit srdečnímu svalu pacienta – máme tak čas na určení dalšího postupu a můžeme přesněji vyhodnotit míru poškození srdce a další směr léčby. Srdce buď začne díky mechanické podpoře opět fungovat nebo je pacientovi implantována dlouhodobá srdeční podpora s výhledem transplantace srdce,“ vysvětluje ředitel IKEM MUDr. Aleš Herman, PhD., který první PHP HeartMate pacientům implantoval.
Od ledna tohoto roku, kdy lékaři v pražském IKEM implantovali vůbec první PHP HeartMate pacientovi v konečném stadiu srdečního selhání, pomohli už celkem čtyřem pacientům. „Ze Spojených států jsme v rámci studie, na které se podílíme, získali pro naše pacienty zdarma možnost léčby pomocí této krátkodobé srdeční podpory. V současnosti jsou lékaři z IKEM součástí vědeckého týmu, který bude určovat další vývoj těchto technologií. Pravidelně se nyní účastníme všech fází procesu vývoje, díky tomu se stal IKEM pracovištěm, které dostalo příležitost implantovat PHP HeartMate pacientům se srdečním selháním jako první na světě,“ dodává zástupce přednosty Kardiochirurgické kliniky IKEM MUDr. Jiří Malý, Ph.D.
Jako vůbec první pacient na světě dostal 7. ledna 2015 PHP HeartMate třiačtyřicetiletý Jan Borovka z Českých Budějovic. „Já jsem měl problémy se srdcem už 13 let, prodělal jsem několik infarktů a srdce postupně vypovídalo službu. Na přelomu roku se mi najednou hodně přitížilo, a to dokonce tak, že jsem skončil až na sále v IKEMu. Cítil jsem hroznou slabost, zadýchával jsem se, bylo mi opravdu velmi zle. Nebýt té malé pumpičky, dnes bych tady možná nebyl. Dostala mě z nejhoršího. Ačkoli jsem většinu času prospal, jsem rád, že jsou tyto technologie dostupné i obyčejným lidem, jako jsem já a skutečně pomáhají. Teď už je mi mnohem lépe a čekám na zařazení na čekací listinu k transplantaci nového srdce,“ říká Jan Borovka.
„Byli bychom velmi rádi, pokud bychom měli v budoucnosti, po skončení této studie, možnost pokračovat v dalším klinickém použití ale i vývoji této technologie, protože se zatím PHP HeartMate ukazuje jako metoda, která má pro stabilizaci těch nejvíce nemocných pacientů v akutním kardiogenním šoku velký význam. Doufáme, že postupně budeme moci rozšířit indikační kritéria pro použití této krátkodobé srdeční podpory tak, abychom mohli zahrnout i pacienty po těžkém infarktu myokardu, což nám nynější design studie neumožňuje,“ doplňuje ředitel IKEM, MUDr. Aleš Herman, PhD.