Na přelomu října a listopadu loňského roku došlo při záchranném archeologickém výzkumu na Vesecku k nálezu neběžného měřítka. Výzkum související se stavbou „Integrovaného výjezdového centra Turnov“, jejímž investorem je Liberecký kraj, a který realizuje archeologické oddělení Muzea Českého ráje v Turnově, navázal na zjišťovací průzkum provedený na jaře. Tehdy se podařilo prokázat přítomnost archeologických objektů zahloubených do jílovité spraše, které můžeme datovat do širokého rozmezí zemědělského pravěku, jejichž přesnou dataci určí až radiokarbonové datování. Těchto objektů se podařilo prokázat 150.
Během právě dokončené fáze výzkumu došlo k objevu dalších 40 zahloubených objektů, které se však vymykají všemu, co jsme doposud mohli v Českém ráji spatřit. Při skrývkách sprašového nadloží na úroveň fluviální štěrkopískové terasy se podařilo identifikovat a evidovat archeologické objekty, které řadíme do výrazně staršího období lidských dějin. Jde o stopy po osídlení z období středního paleolitu, konkrétně z období poslední doby meziledové zvané Eem (126–115 tisíc př. n. l.). Nálezové situace byly pohřbeny pod spraší o mocnosti až 180 cm, která vznikla navátím v poslední době ledové (110–10 tisíc př. n. l.). Na rozhraní říční terasy a nadloží se nacházela šedá vrstva, vzniklá soliflukcí na počátku doby ledové neboli erozí původního půdního pokryvu za působení vody a velkého tlaku. Zmíněné objekty se projevovaly propálenými vrstvami oranžovohnědého probarvení s četnými uhlíky a propálenými kameny a většinu z nich lze považovat za ohniště, menší část dokonce za zbytky přístřešků.
„Nález můžeme označit za stanici lovců a sběračů, vybudovanou skupinami člověka neandertálského (Homo neanderthalensis). Časové zařazení předběžně potvrzuje nález jaspisového škrabadla a dalších drobných úštěpků nalezených mezi objekty. Odebrána bylo velké množství vzorků, kterými budeme určovat stáří a bližší charakter sedimentů a přírodnin v nich“, doplnil Roman Sirovátka, archeolog turnovského muzea.
„Máme zde zcela unikátní nález z hlediska poznání nejstarších dějin Českého ráje, dokonce i v kontextu celé střední Evropy. Unikátnost spočívá ve vlastní nálezové situaci, jelikož všechny doposud známé lokality z období středního paleolitu jsou v jeskyních, kdežto zde v otevřené krajině“, dodal Roman Sirovátka.