Ochuzený uran vzniká coby vedlejší produkt při obohacování uranu. Obsahuje do 0,23 % radioaktivního izotopu 235U (v přírodním uranu to bývá asi 0,7 %) a prozatím se využívá pro výrobu munice nebo i jako kontejner pro přepravu jiných radioaktivních látek. Jindy se ovšem z obavy před zdravotními účinky (i ochuzený uran je ještě stále dost radioaktivní na to, aby zvyšoval riziko rakoviny) pečlivě izoluje od okolí a s jeho skladováním jsou spojené další náklady.
Geoff Cloke, Richard Layfield a Nikolaos Tsoureas z University of Sussex nyní navrhli využití ochuzeného uranu jako chemického katalyzátoru (poznámka: pro tyto účely se samozřejmě hodí libovolný uran, ten obohacený se ovšem zpracuje jinak). Ochuzený uran jako součást organokovového komplexu by mohl zefektivnit převod alkenů (uhlovodíků s dvojnou vazbou) na alkany (uhlovodíky s jednoduchou vazbou); všechno bylo již vyzkoušeno při reakci (hydrogenaci vodíkem) ethylenu na ethan. Jedná se o poměrně důležitou a běžně prováděnou reakci, a to jak v petrochemii, tak i v potravinářství – převod dvojných vazeb na jednoduché odpovídá ztužování tuků.
Mechanismus katalytického působení uranu má být takový, že dva kondenzované pětičlenné uhlíkové kruhy s násobnými vazbami (pentalen, sumární vzorec C8H6) v komplexu s uranem umožňují přenos elektronů na alken, a na ty se pak váže vodík…
Nikolaos Tsoureas et al. Ethene Activation and Catalytic Hydrogenation by a Low-Valent Uranium Pentalene Complex, Journal of the American Chemical Society (2019). DOI: 10.1021/jacs.9b11929
Zdroj: University of Sussex/Phys.org a další
Poznámka PH: Ztužování tuků se dnes obvykle provádí s niklem jako katalyzátorem. Představa, že se margaríny budou vyrábět pomocí radioaktivního uranu – z toho by chemofoby aspol. mohl trefit šlak :-).
tipuju neco takoveho jako na obrazku.
https://ars.els-cdn.com/content/image/1-s2.0-S0010854505002845-gr9.gif
uranocen existuje
https://en.wikipedia.org/wiki/Uranocene