Pixabay License

Odhalili, jak buňky napomáhají virům ve spouštění infekce

Uvnitř buňky dojde k prasknutí membrány endosomu a virus vnikne do cytoplazmy.

Tým vědců z CEITEC Masarykovy univerzity, vedený Pavlem Plevkou, objevil mechanismus, kterým enteroviry z čeledi Picornaviridae pronikají do buněk. Výsledky studie podrobně popisují proces, při kterém viry, jež způsobují běžná nachlazení, encefalitidu nebo dětskou obrnu, využívají přirozené buněčné mechanismy ke vstupu do buněk. Pochopení, jak enteroviry napadají buňky, otevírá možnosti vývoje léčiv blokujících infekci.
Enteroviry obvykle vstupují do těla prostřednictvím dýchacích cest nebo zažívacího traktu. Uvnitř těla se virus naváže na povrchové receptory buňky – proteiny v buněčné membráně, které za normálních okolností umožňují buňce interagovat s okolím.

Po navázání viru vyšlou receptory do buňky signály, které ji přimějí virus uzavřít do váčku zvaného endosom a pohltit. Tento proces, známý jako endocytóza, pomocí něhož buňka přijímá látky (například živiny) ze svého okolí, umožňuje viru překonat ochrannou funkci buněčné membrány. Výzkumníci ukázali, že uvnitř buňky pak dojde k prasknutí membrány endosomu a virus vnikne do cytoplazmy, kde využije buněčné zdroje k tvorbě virového potomstva.

„Dřívější teorie předpokládaly, že enteroviry vytvoří vlastní specifické struktury, aby prolomily endosomální membránu. Náš výzkum, však ukazuje, že enteroviry unikají z endosomů prostřednictvím přirozených buněčných mechanismů,“ říká jedna z hlavních autorek studie Aygul Ishemgulova.

„Pomocí kryo-elektronové mikroskopie jsme mohli pozorovat, jak enteroviry využívají prasknutí membránového váčku ke vstupu do cytoplazmy“, doplňuje Aygul Ishemgulovou spoluautorka Zuzana Trebichalská. „Zapojení buněčných mechanismů nebylo překvapivé, protože viry běžně využívají buněčné prostředí pro své potřeby. Pozorování prasknutí endosomu během procesu infekce však bylo neočekávané. Výsledky našeho výzkumu mohou v budoucnu přispět k lepšímu pochopení biologických procesů jak ve zdravých, tak v infikovaných buňkách,“ uzavírá další spoluautorka Liya Mukhamedova.

Výzkum týmu Pavla Plevky publikovaný v časopise Communications Biology představuje důležitý krok k pochopení základních procesů, které spouští enterovirové infekce, a otevírá nové perspektivy pro studium endocytózy a mechanismů vstupu dalších typů virů do buněk.

tisková zpráva CEITEC

Odborníci využili odpadní kaly pro tvorbu substrátu pro pěstování rostlin

Jak přetvořit kaly z čistírny odpadních vod na substrát pro výživu rostlin v zemědělství a …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *