Pixabay License. Volné pro komerční užití

OSIRIS-APEX se blíží ke Slunci

Že vám název OSIRIS-APEX nic neříká? Jde o nové pojmenování mise OSIRIS-REx určené pro její nadstavbovou fázi. Sondu nyní čeká první velká zkouška této nové etapy, při které míří k planetce Apophis. Sonda proletí blíže ke Slunci, než kdy dříve a vystaví své systémy vyšším teplotám, než na jaké byly navrženy. Do bodu nejblíže ke Slunci (perihelia) se sonda dostane 2. ledna 2024, kdy se bude nacházet jen 74 milionu kilometrů od naší hvězdy. To odpovídá zhruba polovině vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem, takže sonda bude ke Slunci blíže než planeta Venuše. To znamená, že se sonda dostane ke Slunci o 40 milionů kilometrů blíže, než na co byla navržena. V době vzniku sondy se totiž s nadstavbovou návštěvou Apophisu nepočítalo a sonda měla pouze odebrat vzorky z planetky Bennu a dopravit je na Zemi.

Když sonda OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, and Security – Regolith Explorer) opustila v květnu 2021 planetku Bennu s jejími vzorky na palubě, stále jí zbývala čtvrtina pohonných látek a její přístroje byly ve skvělém stavu. Namísto toho, aby byla sonda po doručení vzorků 24. září 2023 na Zemi vypnuta a ponechána napospas osudu, navrhl tým vyslat ji na bonusovou misi k planetce Apophis. NASA souhlasila a zrodila se mise OSIRIS-APEX (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, and Security – Apophis Explorer).

Nadcházející průlet periheliem bude prvním z blízkých přiblížení sondy ke Slunci. V průběhu dalších let sonda provede tři gravitační manévry u Země, aby v dubnu 2029 dorazila k Apophisu. Pro udržení kritických palubních systémů v bezpečí během těchto průletů, vyvinuli inženýři z firmy Lockheed Martin kreativní řešení. „Nejvíce kreativní jsme, když už sonda letí a my musíme posunout hranice, abychom naplnili požadavky mise,“ říká Sandy Freund, projektová manažerka mise OSIRIS-APEX z firmy Lockheed Martin Space v Coloradském Littletonu, která měla stejnou funkci i u mise OSIRIS-REx.

K prevenci přehřátí bude sonda udržovat stálou orientaci vůči Slunci a přitom jeden fotovoltaický panel napozicuje tak, aby stínil nejcitlivější systémy. Termální modely naznačují, že tato konfigurace udrží sondu v bezpečí. „Provedli jsme hodně modelování, abychom se ujistili, že sonda bude v pořádku,“ říká Dani Mendoza DellaGiustina, hlavní řešitelka OSIRIS-APEX a zástupkyně hlavního řešitele mise OSIRIS-REx z University of Arizona v Tucsonu a dodává: „Ovšem pokaždé, když vystavíte kosmický hardware podmínkám za návrhovými hranicemi, tak riskujete.“

Minulý týden sonda pohnula jedním ze dvou fotovoltaických panelů, zatímco ten druhý je v pozici pro generování elektřiny. Sonda bude nyní z většiny neaktivní – pracovat mají pouze kritické systémy, jako je telemetrie. Sonda bude se Zemí komunikovat nízkou přenosovou rychlostí, takže tým bude mít omezené množství informací o jejím stavu. Jakmile se OSIRIS-APEX v březnu a dubnu dostatečně vzdálí od Slunce, dojde k opětovnému zapnutí přístrojů, aby mohly být otestovány.

Přeloženo z: https://blogs.nasa.gov/

 

autor: Dušan Majer

Převzato z Kosmonautix.cz, upraveno

Webbův dalekohled objevil velké množství plynů bohatých na uhlík, které slouží jako ingredience pro budoucí planety

Planety vznikají v discích plynu a prachu, které obíhají kolem mladých hvězd. Cílem projektu MIRI …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *