Notebooky, fotoaparáty či chytré telefony potřebujeme mít neustále k dispozici. Bez přístupu k elektrické síti nám slouží jen díky nabité baterii. Abychom měli své přístroje stále v pohotovosti, je důležité dodržovat zásady pro správné nabíjení. Avšak při nabíjení nejnovějších Li-pol baterií je nutné se řídit jinými pravidly než u zastaralejších Ni-Mh baterií. Prozradíme vám, jak jednotlivé druhy nabíjet, aby neztrácely kapacitu a měly co nejdelší životnost.
Ni-Mh baterie trpí paměťovým efektem
Niklo-metalhydridové baterie byly klasikou 90. let 20. století. Zvláště pak v podobě nabíjecích tužkových baterií. Ni-Mh baterie můžeme dodnes najít v některých starších přístrojích, jako jsou starší typy notebooků, videokamer či aku nářadí. Pro tento druh baterií je typický paměťový efekt, který je uzpůsoben tím, že baterii nabíjíme tehdy, když není ještě stoprocentně vybitá, nebo ji nenabíjíme do stavu úplného nabití. Kapacitu zničenou paměťovým efektem lze částečně obnovit formátováním baterie. „Formátování baterie provádíme tak, že baterie necháme úplně vybít a následně úplně nabít. Formátování provádíme alespoň dvakrát či třikrát za sebou. V případě Ni-Mh baterií jej opakujeme alespoň jednou za tři měsíce, abychom zmírnili snižování kapacity,“ uvedl Radim Tlapák ze společnosti NTB CZ, která je distributorem baterií T6 power.
Ni-Cd baterie už jsou zastaralé
Niklo-kadmiové baterie najdeme už jen v opravdu starých typech fotoaparátů či videokamer. Hojně se využívaly také v mobilních telefonech, ale postupně je nahradily účinnější typy baterií. V obchodech je stále ještě najdeme v podobě dobíjecích tužkových baterií. Průměrná doba nabíjení je od 45 minut až do 2 hodin, avšak kapacita těchto baterií je ve srovnání s novějšími druhy nižší. Velkou nevýhodou je také paměťový efekt, který se u Ni-Cd baterií projevuje nejvýrazněji. Právě kvůli paměťovému efektu se musejí nabíjet až tehdy, když jsou zcela vybité. Jednou za měsíc je třeba provést formátování. Při nabíjení nesmí baterie zůstat v nabíječce déle než 24 hodin, jelikož by došlo k nadměrnému přebití. Při jejich přebíjení totiž dochází k nadměrnému zahřívání a následnému poklesu kapacity.
Li-ion nenechávejte hloubkově vybít
Lithium-ionové baterie jsou aktuálně nejpoužívanějším druhem baterií. Najdeme je téměř ve všech moderních přístrojích. O Li-ion bateriích se až donedávna soudilo, že na rozdíl od starších druhů baterií netrpí paměťovým efektem. Vědcům se však na jaře letošního roku povedlo toto dlouho platné dogma vyvrátit. V laboratorních podmínkách se u Li-ion baterií paměťový efekt skutečně projevil, jeho účinek je však zanedbatelný. Toto zjištění tedy rozhodně neznamená, že by se Li-ion baterie měly hloubkově vybíjet a nabíjet. „Li-ion baterie se mohou vybíjet při běžném užívání jen částečně. Úplné vybíjení může těmto moderním bateriím dokonce škodit,“ upozornil Radim Tlapák ze společnosti NTB CZ. „V jeho důsledku může totiž docházet k rychlejšímu snižování kapacity a k prodlužování doby nabíjení,“ doplnil Tlapák. Proti nebezpečnému hloubkovému vybití či přebití baterii chrání senzory, které by měly zabránit dosažení extrémního stavu.
Li-pol baterie můžete nabíjet v jakékoliv fázi vybití
Lithium-polymerové baterie jsou nejpokročilejší ze všech uvedených druhů. Lze je označit za vylepšenou verzi Li-ion baterií, která neobsahuje kapalinu, ale gelový elektrolyt. Díky gelu jsou baterie Li-Pol velmi tenké a objevují se v různých tvarech. Vzhledem k vyšší pořizovací ceně nejsou zatím masově rozšířeny. Dnes je najdeme zejména v nejmodernějších špičkových přístrojích, jako jsou iPody, iPhony, iPady, netbooky či ultramobilní notebooky. Baterie Li-pol není třeba před použitím formátovat, paměťový efekt je u nich prakticky zcela potlačen. Tyto baterie jsou citlivé na přesné nabíjení, proto je u Li-Pol akumulátorů nutné používat pouze nabíječky, které jsou dodávané výrobcem. Ve srovnání s ostatními typy baterií mají Li-pol baterie pouze velmi nízké samovybíjení, což znamená, že v době nepoužívání neztrácejí samovolně kapacitu.