Ve švýcarské čisté místnosti vzniká velmi důležitý díl vyrobený z uhlíkových vláken prosycených polymerem. Jedná se o středové jádro evropské mise Hera. Zatímco evropská mise teprve vzniká, americká mise DART je již několik měsíců v kosmickém prostoru a míří vstříc dvojplanetce Didymos, na které si vyzkouší metodu kinetického nárazu pro případné odklonění objektu mířícího k Zemi. Sonda DART by měla menší ze dvou těles zasáhnout už letos 27. září. Ale zpět k misi Hera. Ta se vydá také ke dvojplanetce Didymos, kde bude studovat následky kolize. Bude tak trochu jako detektiv, který se po čase dostane na místo činu. Hera pečlivě nafotí kráter vytvořený nárazem sondy DART a také zmapuje složení planetky a její vnitřní stavbu.
Pevné a silné jádro bude sloužit jako páteř sondy Hera. O jeho stavbu pro Evropskou kosmickou agenturu ESA se postarali experti ze švýcarské firmy RUAG Space a české OHB Czechspace – ti měli na starost především podrobný návrh konstrukce včetně strukturální analýzy tohoto návrhu. Jakmile bude aktuální fáze statických zátěžových testů dokončena a budou potvrzeny očekávané hodnoty, dojde k přesunu jádra sondy do německé pobočky firmy OHB, kde bude kolem jádra sestavena primární struktura sondy. Zárodek Hery pak zamíří do italské firmy Avio, která zajistí integraci pohonného systému sondy.
Na přiložené fotografii můžete vidět ve spodní části jádra sondy hliníkový kužel. Jeho součástí je takzvaný Launcher Interface Ring, který obsahuje všechna nezbytná spojení sondy s nosnou raketou. Pokud se nic nezmění, měla by mise Hera odstartovat v říjnu roku 2024. Ke svému cíli, tedy dvojplanetce Didymos má dorazit v prosinci roku 2026.
Přeloženo z:
https://www.esa.int/
autor: Dušan Majer
Převzato z Kosmonautix.cz, upraveno