(c) Graphicstock

Pes objevil archeologický nález z doby bronzové

Při procházce se svým pánem pes vyhrabal špičky srpů. Postupně se vyzvedly další bronzové nástroje…

Unikátní archeologický nález bronzových nástrojů, zbraní a ozdob z března tohoto roku můžete spatřit Na výstavách Cesta do pravěku a Ve znamení tří deklarací v Kostelci nad Orlicí. Od 13. do 21. září zde bude tento depot z přelomu mladší a pozdní doby bronzové vystaven v Novém zámku. Poté musí projít konzervací a vzhledem ke svému místu nálezu zůstane součástí stálé expozice v suterénu zámku, věnované archeologickým nálezům v regionu.

„Nález je podle expertů v rámci východních Čech hodnocen jako poměrně unikátní. Poslední srovnatelný depot byl nalezen v roce 1953. Úsměvnou zajímavostí je, že ho našel pes. Při procházce se svým pánem vyhrabal špičky srpů. Postupně se vyzvedly další bronzové nástroje, které byly odevzdány odborným pracovníkům. Nález je uložen v Muzeu a galerii Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou, je to krajský majetek a podle místa nálezu se ukládá k organizaci zřizované krajem,“ říká náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za oblast kultury.

„Nález kromě odborné hodnoty má i vysokou hodnotu estetickou. Je to totiž nález celých nástrojů a šperků, je krásný a skrývá se za ním několik příběhů. S největší pravděpodobností je to obětina a vede nás do světa, který se na základě pouze hmotných nálezů otevírá jen zřídka. Další rovina jeho poznání svědčí o intenzivních kontaktech a přejímání vzorů od jižnějších sousedů – tam totiž je zvykem ukládat celé předměty. Neméně důležité je i svědectví o technologické vyspělosti a estetickém cítění zdejších řemeslníků,“ vysvětluje Martina Beková, archeoložka z Muzea a galerie Orlických hor.

V okolí nálezu archeologové provedli další průzkum pomocí detektoru kovů. Nález je opravdu ojedinělý. Okolní terén byl v minulosti velmi silně pozměněn a nelze vyloučit, že se zde už něco zničilo, nebo že navezené vrstvy ještě skrývají nějaké překvapení. Naprostou většinu pokladů najdou amatéři. Vysvětlení je celkem jednoduché – depoty, ať už byly míněny jako ukryté poklady, rezervy, sklady, obětiny – byly prakticky vždy ukládány mimo běžně osídlené lokality i mimo pohřebiště. Jen málokdy je tedy zasáhne běžný archeologický výzkum, který se právě sídlištím a pohřebištím věnuje.

Autor: Martina Svatoňová, tisková zpráva Královéhradeckého kraje

Jak srdeční buňky odolávají nedostatku kyslíku?

Dlouhodobý pobyt ve vysokohorském prostředí s nízkým obsahem kyslíku má protektivní účinky na činnost srdce. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *