Kočičář po vzoru pejskař. Jak minimalizovat škody, které dělají kočky – a to nikoliv ty toulavé.
Vlastníci koček, alespoň v Británii, se dělí na několik skupin podle toho, jak přistupují k toulání a lovu svých zvířat, tvrdí nová studie (PH: nějak se nechce připojit obligátní „vědecká“). Ve Velké Británii je koček asi 10 milionů, takže i když v průměru nemusí jít o žádné zvláštní zabijáky, nasčítá se to, ať už jde o ptáky, drobné savce nebo plazy. Může se jednat i o ohrožené druhy. Samozřejmě se tím myslí oblasti se zástavbou domků, kde lidé nechávají kočky volně se potulovat po okolí – jenže podobný charakter má i značná část městské zástavby.
Příslušný výzkum se týkal vlastníků koček a spadal do oblasti psychologie, Oněch 5 typů se rozlišovalo podle toho, zda lidem vadí, že jejich kočky loví, chtěli by to omezovat, nebo zda to naopak pokládají za kočičí právo a klidně jim to dopřávají (a názorové mezistupně). Většina vlastníků koček je rozhodně proti zákazu nechat kočky potulovat a držet je povinně doma; ochranáři, kterým kočičí lovy třeba vadí, s tím nic nenadělají.
Subjektivně – nic moc zajímavého. Zajímavé, nebo alespoň bizarní, jsou ovšem návrhy na řešení problému. Jednou z možností je, aby majitelé kočky povinně vybavovali zařízeními, které pořádně sníží úspěšnost lovu (poznámka: a dejme tomu kočka takto nevybavená bude pokládána za toulavou, bude moci být odchycena apod.). Může jít třeba o zvonečky nebo o optickou signalizaci, pestrobarevné a v noci blikající (apod.) kryty obojků. Mohlo by to fungovat? (Nebo bude třeba za chvíli všechno zvonit a ptáci to budou brát jako kulisu, kterou nutno ignorovat? Bude je to rušit ve spánku a způsobí to víc škody než užitku?)
Frontiers in Ecology and the Environment (2020). DOI: 10.1002/fee.2254
Zdroj: University of Exeter / Phys.org
Poznámka: Jak podotkl Matt Ridley, kočky sice ptáků uloví jistě více, než zabije větrná elektrárna, ale orly kočka neloví. Navíc půjde mnohdy asi o ptáky nemocné, zraněné apod., s omezenou šancí na přežití.
Mám dveře do lesa a okna na hnůj a myši mi opakovaně zlikvidovaly síťové kabely po bytě. Ročně jsem odchytl do pastí tak 20 i více myší. Přistěhovala se do sousedství paní s kočkou a od té doby jsem myš viděl jen mrtvou, vystavenou kočkou před vchodem. Zrušil jsem ozařování WIFI a natahal opět po domě zase gigabitové kabely 🙂
A to se dá mluvit i leptospiróze atd. Ve starém Egyptě snad měly kočky i sochy 🙂
Náš kocourek má na obojku rolničku, aby ptáčky plašila.
Loví hlavně myši, mouchy, pavouky, motýlky, vážky, ptáčka jen dvakrát, a rejsky už asi všechny snědl. Tak ten zvoneček asi bude dobrý nápad, který kočky zas tak moc nehandikapuje.