Americká armáda pokřtila experimentální robotickou loď bez posádky, určenou k pronásledování nepřátelských ponorek. Podle Reuters je plavidlo dokladem výrazného pokroku ve vývoji amerických automatických zbraní, které mají být strategickou protiváhou sílících čínských a ruských armádních flotil.
Loď nazvaná Sea Hunter, která zatím nemá na palubě žádné zbraně, je dlouhá 40 metrů. Podle expertů je možné ji označit za ekvivalent samořízených automobilů a bezpilotních letounů. Loď má být schopna křižovat světová moře po dobu dvou až tří měsíců, a to zcela autonomně, bez posádky či dálkového ovládání.
Pořizovací cena plavidla 20 milionů dolarů (475 milionů Kč) je údajně zlomkem nákladů, které jsou zapotřebí k výstavbě klasických lodí s lidskou posádkou určených pro stejný účel. Podle náměstka ministra obrany USA Roberta Worka mohou být automatizované lodi nasazeny už za pět let v oblasti západního Tichomoří nebo v Perském zálivu.
„Je to zcela robotizovaná loď schopná operovat v transoceánském měřítku,“ řekl Work.
Loď, kterou vyvinula výzkumná agentura Pentagonu DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), má projít dvouletým testem. Mimo jiné má prověřit její schopnost operovat v souladu s mezinárodními plavebními normami a využívat radarů a navigačních systémů k orientaci v mezinárodní námořní dopravě.