(c) Graphicstock

Potvrdili existenci Proximy b. U nejbližší hvězdy od Slunce navíc našli další signál

Jsou to téměř čtyři roky, co se astronomům pomoci měření radiálních rychlostí podařilo objevit exoplanetu Proxima b, která obíhá okolo nejbližší hvězdy od Slunce – Proximy Centauri.

Planeta byla tehdy objevena především na základě dat ze spektrografu HARPS v Chile, kterých bylo 147. K nim vědci přidali 77 měření ze spektrografu UVES na dalekohledu VLT.

A. Suárez Mascareño a jeho tým vydali studii, jejímž cílem bylo potvrdit existenci Proximy b na základě měření nového spektrografu ESPRESSO, který se také nachází na VLT, ale jehož přesnost je zhruba o řád lepší ve srovnání s HARPS. Celkem vědci v průběhu loňského roku získali 63 měření.

Výsledky jsou povzbudivé. ESPRESSO potvrdil existenci planety a výsledky se příliš neliší.

Původní studie (2016)
Hmotnost (minimální): 1,27 (1,1-1,46) Země
Oběžná doba: 11,186 dní

Nová studie (2020)
Hmotnost (minimální): 1,29 ± 0,13 Země
Oběžná doba: 11,218 ± 0,029 dní

Kombinace
Jedná se o kombinaci 274 měření za 15 let.
Hmotnost (minimální): 1,173 ± 0,086 Země
Oběžná doba: 11,184 ± 0,0007 dní

Nedávno vyšla studie, podle které by okolo Proximy Centauri měla obíhat ještě jedna planeta Proxima c. Pokud existuje, má hmotnost nejméně 5,8 ± 1,9 Země a oběžnou dobu 5,2 let. Okolo hvězdy se pohybuje ve vzdálenosti 1,5 AU. Více v článku na VTM.

Suárez Mascareño a jeho kolegové se v nové studii Proximě c příliš nevěnovali, protože jejich spektra jsou za relativně krátkou dobu. Hodí se pro potvrzení Proximy b, ale ne pro její případné vzdálenější sestry.

Tým ale objevil signál s periodou 5,15 dní. Zatím je předčasné říct, zda za ním může být další planeta. Pokud se ale o planetu jedná, bude mít hmotnost nejméně třetiny Země.

Rovnovážná teplota na povrchu hypotetického světa by byla 330 ± 30 K. Pokud to převedeme do Celsiovy stupnice, tak by šlo o relativně přijatelnou teplotu 30 až 90 °C, ale nezapomeňme, že jde o teplotu bez vlivu atmosféry. Reálně tak může jít o horký svět.

Data ze spektrografu ESPRESSO také vylučují další planety o hmotnosti nad 0,6 Zemí a dobou oběhu do 50 dní.
autor: Petr Kubala

Převzato z webu  Exoplanety.cz, upraveno

Další kolo sporu: kapalná voda prý na Venuši nikdy nebyla

Nová studie došla k závěru, že Venuše nikdy nebyla obyvatelná – navzdory tomu, že se …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *