Rok 2024 je téměř za námi a jistě vám z něho utkvělo několik vzpomínek na opravdu krásné úkazy na obloze. Viděli jsme částečné zatmění Měsíce, meteorické roje Perseidy a Geminidy, četné konjunkce, zákryt Saturnu Měsícem, překvapivě jasná noční svítící oblaka, jasné komety a neposledně také několik polárních září. Rok 2025 rovněž nabídne zajímavé úkazy! Pod nebe nás nalákají opět meteorické roje, četné planetární konstelace, dva vzácné zákryty planet Měsícem, i dále možné polární záře viditelné z našeho území, ale především částečné zatmění Slunce a po dlouhých letech i úplné zatmění Měsíce.
Ve vybraném seznamu jsou nejzajímavější úkazy, které by (krom dopředu nepředpověditelného vývoje počasí) měly mít vhodné pozorovací podmínky a jsou pozorovatelné z Česka i Slovenska. V roce 2025 se může objevit i jasnější kometa, informace o kometách lze průběžně sledovat například na stránce Gideona van Buitenena. Sluneční aktivita (25. pozorovaný sluneční cyklus) dosahuje maxima, což i nadále znamená zvýšené šance na polární záře viditelné i z našeho území, tak jak k tomu bylo v průběhu roku 2024. Je dobré neustále sledovat sluneční aktivitu, viz dále. Pro vyhlížení slabých objektů (komet, meteorických rojů, mlhovin a hvězdokup, či zvířetníkového světla) je potřeba vybírat noci, kdy neruší měsíční svit (tedy okolo novu) a cestovat za nimi mimo města, daleko od světelného znečištění. Fáze Měsíce v roce 2025 najdete například na stránce https://www.calendar-12.com/moon_phases/2025. O dalších úkazech Fyzikální ústav v Opavě podrobně informuje na webu https://progresy.physics.cz.
Po celý rok: Možné polární záře
V roce 2025 Slunce dosahuje maxima své aktivity a je tedy opět možné, že budeme svědky i více polárních září viditelných nebo alespoň fotograficky zaznamenatelných z našeho území. Největší šance jsou na jaře a na podzim, ale i v ostatních měsících je dobré být na pozoru, sledovat sluneční aktivitu a s ní i aurorální monitory, které nám mohou pomoci s odhadem, či se zrovna v nejbližším období nějaká polární záře na obloze neukáže. Jak z těchto monitorů číst? Čtete dále.
V Česku a na Slovensku nečekejte jasné záře jako v severských oblastech, obvykle jsou zaznamenatelné jen fotograficky a očima je těžké je spatřit (mimo jiné i kvůli přemíře škodlivého světelného znečištění z měst). Zájemcům o pozorování polárních září doporučujeme sledovat tzv. aurorální monitory, na počítači https://www.solarham.com nebo https://www.spaceweatherlive.com, příp. mobilní aplikace Aurora Alerts (https://aurora-alerts.com/).
Důležitý je přitom ukazatel „Bz“ (kolmá složka IMF, tj. magnetického pole oblaku ze Slunce) – pokud tato hodnota klesne do záporných čísel, znamená to, že silokřivky IMF se lépe napojují na zemské magnetické pole a částice lépe vstupují do zemské atmosféry. Reálně a velmi často stačí na fotograficky zaznamenatelnou záři hodnoty již od Bz -10 nT, ale to platí, pokud tato hodnota trvá dostatečně dlouho a nekolísá střídavě do kladných hodnot. Dalším důležitým údajem je rychlost slunečního větru. Obecně platí, že čím vyšší rychlost slunečního větru a zápornější hodnota Bz, tím lépe, a při rychlosti nad 800 km/s stačí Bz -6 nT. Aplikace přitom využívají družicemi naměřené hodnoty slunečního větru v reálném čase, které můžete přímo sledovat zde: https://www.swpc.noaa.gov/products/real-time-solar-wind.
Spolu s výše zmíněným je uváděna ještě hustota částic na cm krychlový (více jak 15 částic je už silná hodnota) a tzv. Kp index (je-li hodnota vyšší jak 7, šance viditelnosti slabých září u nás jsou docela vysoké, při Kp 6 lze záře zkoušet zaznamenat fotograficky; tato hodnota ovšem neukazuje aktuální stav). Významná je také hemisférická síla (energetický příkon geomagnetické aktivity) uváděná v některých aurorálních monitorech. Pokud hodnota přesahuje 100 GW, je geomagnetická bouře už dost silná a umožňuje viditelnost polární záře z našich končin. Všechny údaje lze sledovat na této stránce: https://www.spaceweatherlive.com/en.html. Důležitý je také obrázek aurorálního oválu (https://www.solarham.net/oval.htm), tj. pravděpodobnosti, kde jsou silné záře nad hlavou (až červená zóna). Pokud tato zóna zasahuje cca nad úroveň Dánska, záře je možné nízko nad obzorem vyhlížet i u nás.
JAK VYSOKÉ HODNOTY? Příklady hodnot naměřených při silných polárních zářích v Česku a na Slovensku 23. dubna a 5. listopadu 2023 mohou lépe odhadnout, kdy se schyluje k podmínkám pro jasné polární záře i v tuzemsku. Konkrétně byly udávány následující hodnoty: Bz -21 nT, Rychlost větru: 460 km/s, Hustota 15 částic/cm3, Kp 6-7, Hemisférická síla 120 GW. Při takových (a výraznějších) hodnotách můžeme čekat záře i u nás, dokonce jasnější.
POZOR: I když NOAA (Národní úřad pro oceány a atmosféru, USA) modeluje pohyby slunečního větru a hustších oblaků nabitých částic, nelze tyto modely brát za směrodatné. Tedy, je-li předpovězeno, že například oblak doletí k Zemi ve 21 hodin, opravdu nečekejte, že úkaz ve 21 hodin nastane! Modelování pohybu slunečního větru je velice obtížné a vychází vesměs jen z dějů na Slunci a stavu jeho a zemského magnetického pole. Sluneční vítr ale k Zemi putuje až dva dny a za tu dobu se na své pouti může změnit své vlastnosti (rychlost, intenzitu, ale i směr). Polární záře se tedy nedají předpovídat s jistotou, pouze v hodnotách pravděpodobností.
Po celý rok: Krásná setkání s Večernicí i Jitřenkou
Jasná planeta Venuše bude v roce 2025 velmi častým aktérem při nebeských setkáních, tzv. konjunkcích, a to zejména s Měsícem ve fázi zpravidla úzkého srpku, ale i s jasnými planetami. Venuši budeme nejprve pozorovat jako jasnou „Večernici“ za soumraku a pozdních večerů nad západním obzorem, a to od ledna až do konce března. Už 10. ledna 2025 dosáhne největší východní elongace (octne se úhlově nejdále od Slunce na večerní obloze) a o měsíc později bude na večerním nebi nejvýše pozorovatelná nad středoevropským obzorem.
Maximální jasnosti na večerní obloze (-4,6 magnitudy) pak dosáhne 16. února 2025 a v té době bude v malých dalekohledech patrná její fáze podobná Měsíci před první čtvrtí. O měsíc a půl později se dostane na své dráze mezi nás a Slunce a zmizí tedy na denní obloze (23. března 2025 projde tzv. dolní konjunkcí se Sluncem). Po tomto momentu se začne na nebi předcházet Slunce na ranní obloze a pozvolna se objevovat za rozbřesku jako „Jitřenka“ před východem Slunce. Na časné ranní dubnové obloze ji najdeme v maximu jasnosti 24. dubna 2025, přičemž tímto započne svou dlouhodobou viditelnost na ranním nebi, nabízející pozorovatelům mnoho krásných nebeských setkání. Nejvýše nad středoevropským obzorem se octne 14. srpna 2024 a jako „Jitřenka“ bude k vidění až téměř do konce roku 2025.
V průběhu roku 2025 nás s planetou Venuší zaujmou zejména tyto krásné konjunkce a nebeské konstelace:
3. ledna 2025 večer – na večerní obloze nastane krásná konjunkce Venuše s mladým Měsícem
18. ledna 2025 večer – na večerní obloze nastane těsná konjunkce Venuše se Saturnem (2° a 10’), nedaleko bude planeta Neptun (viz lednové úkazy)
1. února 2025 večer – na večerní obloze nastane krásná konstelace s mladým Měsícem a planetou Saturn (viz únorové úkazy)
1. a 2. března 2025 večer – na večerní obloze nastane krásná konjunkce s mladým Měsícem a planetou Merkur; všechna tělesa budou daleko od měst viditelná ve zvířetníkovém světle (viz březnové úkazy)
25. dubna 2025 ráno – na časné ranní obloze za rozbřesku budeme moci najít krásnou konstelaci Venuše, úzkého Měsíce a Saturnu (viz dubnové úkazy)
23. a 24. května 2025 ráno – na časné ranní obloze za pokročilého rozbřesku nízko nad jihovýchodem bude k vidění pěkná konstelace Venuše, Měsíce a Saturnu
22. června 2025 ráno – na časné ranní obloze nastane krásná konjunkce Venuše s ubývajícím Měsícem
20., 21. a 22. července 2025 ráno – na časné ranní obloze nastane krásná konjunkce Venuše s ubývajícím Měsícem nedaleko hvězdokup Hyády a Plejády v souhvězdí Býka (viz červencové úkazy)
12. srpna 2025 ráno – na časné ranní obloze spatříme těsnou konjunkci planety Venuše s jasnou planetou Jupiter, dělit je bude jen 51,6′ (viz srpnové úkazy)
20. srpna 2025 ráno – na časné ranní obloze bude k vidění velmi pěkná konstelace Venuše, Měsíce, Jupiteru a jasných hvězd Castor a Pollux v souhvězdí Blíženců (viz srpnové úkazy)
31. srpna 2025 ráno – na časné ranní obloze spatříme Venuši blízko otevřené hvězdokupy M44-Jesličky v souhvězdí Raka (viz srpnové úkazy)
19. září 2025 ráno – na časné ranní obloze spatříme těsnou konjunkci Venuše s hvězdou Regulus (v souhvězdí Lva), nedaleko bude Měsíc (viz zářijové úkazy)
19. září 2025 odpoledne – na denní obloze za dobrých povětrnostních podmínek bude možné dalekohledem pozorovat zákryt Venuše Měsícem (viz zářijové úkazy)
19. října 2025 ráno – na časné ranní obloze nastane krásné setkání Venuše s velmi úzkým Měsícem (a jeho popelavým svitem)
oznámení projektu Astrofyzikální ProGResy z Opavy
Celý článek včetně novinek pro jednotlivé měsíce:
https://progresy.physics.cz/2024/08/12/pozoruhodne-a-vzacne-ukazy-v-roce-2025/