Trojúhelník přeshraničních temných vláken, vybudovaný ve spolupráci sítí pro výzkum a vzdělávání České republiky (CESNET), Rakouska (ACOnet) a Slovenska (SANET), byl modernizován pro přenos pokročilých fotonických služeb s celkovou dosažitelnou kapacitou 1,6 Tbit/s.
Nové řešení je založeno na přenosovém systému hustého vlnového multiplexu (DWDM) s osmi kanály na jednu linku, kde každý kanál je schopen přenášet data rychlostí až 200 Gb/s. Nasazený fotonický systém Czech Light® byl vyvinut v rámci výzkumných aktivit sdružení CESNET.
Topologicky trojúhelníková síť je vybudována nad přeshraničními temnými vlákny o celkové délce 519 km, která propojují Bratislavu, Brno a Vídeň. Při souhrnném útlumu tras 134 dB jsou použity pouze dva mezilehlé zesilovací uzly. Pro vzdálený dohled jsou na kritických místech nasazeny variabilní rekonfigurovatelné prvky s integrovanými kanálovými monitory. Pro kompenzaci chromatické disperze jsou použity vláknové Braggovské mřížky (FBG), které na rozdíl od tradičních kompenzačních modulů umožní další budoucí navyšování kapacity při použití koherentních přenosových systémů.
Nad fotonickou vrstvou byla přebudována i L2 ethernetová infrastruktura. Současné řešení využívá technologii TRILL, která zajišťuje směrování L2 rámců nejkratší cestou, rovnoměrné rozdělování zátěže mezi paralelní linky a rychlou konvergenci v případě změn.
Inovovaná infrastruktura podporuje služby datového přenosu se zárukou velmi nízké latence a vysoké dostupnosti pro akademické komunity všech tří zemí a je připravena na náročné síťové aplikace (např. přenos přesného času, stabilní frekvence a synchronizace).
Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury
Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …