Pacienti, kteří se kvůli COVID-19 dostanou na plicní ventilaci, mají již velice vysokou úmrtnost. Možná ale i v těžkém stavu by proti koronaviru mohl pomoci jeden běžně užívaný lék: prostacyklin. Tato látka roztahuje cévy a brání srážení krve, již od 80. let se používá k léčbě vysokého krevního tlaku v plicích.
Příslušná studie byla publikována v American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.
Pär Johansson z dánské Rigshospitalet a jeho kolegové zkoumali, zda léčba prostacyklinem může pacientům pomoci tím, že sníží poškození endotelových buněk, které vystýlají vnitřní stranu cév. Do studie bylo zařazeno celkem 80 pacientů na odděleních intenzivní péče v dánském hlavním městě: polovina z nich dostávala lék, zatímco druhá polovina placebo (normální fyziologický roztok). Třídenní léčba prostacyklinem snížila poškození životně důležitých orgánů a úmrtnost klesla ze 44 % v kontrolní skupině na 22 %. Samozřejmě, rozdíl je obrovským, ale jde o výsledky na relativně malém počtu pacientů…
Pacienti byli rovněž testováni na rozpustný trombomodulin, což je marker, který by měl odpovídat míře poškození endotelových buněk. „Zjistili jsme, že poškození endotelových buněk v nejmenších cévách (kapilárách) může způsobit velmi vážný stav pacienta. V kapilárách přitom vznikají mikrosraženiny, které omezují dostupnost kyslíku v životně důležitých orgánech a způsobují vážné poškození plic, srdce, jater a ledvin. Zdá se, že tento proces lze zvrátit právě prostacyklinem,“ uvedl P. Johansson.
Výzkumná skupina, která za studií stojí, v současné době provádí také rozsáhlejší studii zaměřenou na vliv prostacyklinu na selhávání orgánů u pacientů se septickým šokem a těžkou endoteliopatií (poškození endotelu).
Pär I. Johansson et al, Prostacyclin in Mechanically Ventilated Patients with COVID-19 and Severe Endotheliopathy: A Multicenter, Randomized, Clinical Trial, American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine (2021). DOI: 10.1164/rccm.202108-1855OC
Zdroj: University of Copenhagen / MedicalXpress.com