Vlk má velké zuby, babička menší a orel vůbec žádné. Přitom předkové ptáků, dinosauři, ale ještě i nejstarší ptáci, byli ozubení. Proč o zuby přišli?
Výkladů dosud existovalo několik. Bezzubý zobák může mít lepší aerodynamické vlastnosti, první ptáci mohli být specializováni na konzumaci červů. Tzu-Ruei Yang a Martin Sander z University of Bonn nyní tvrdí, že příčinou je zrychlení embryonálního vývoje u ptáků. Inkubační doba dinosaurů trvala měsíce, ptáci se líhnou po týdnech nebo dokonce dnech. Tento proces má nejvíc prodlužovat právě vývoj zubů. Vajíčko je zvlášť zranitelné, takže rychlejší embryonální vývin poháněla selekce. U savců je odpovědí na podobný tlak to, že jejich většina se bez vajec obejde úplně.
Dřívější studie vedly k závěru, že se zobanem bez zubů se lépe létá, jenomže bezzubý zobák si vyvinuly v druhohorách i některé skupiny nelétavých dinosaurů. Stejně tak lze argumentovat proti tomu, že bezzubý zobák se hodí ke stravě založené na červech či semenech: opět, zubů se zbavili i někteří draví dinosauři.
Autoři výzkumu ovšem připouštějí, že protipříklad představují želvy, bezzubé a s vejci, která mají inkubační dobu naopak dlouhou.
Zdroj: Phys.org
The origin of the bird’s beak: New insights from dinosaur incubation periods, Biology Letters, http://rsbl.royalsocietypublishing.org/lookup/doi/10.1098/rsbl.2018.0090