Nikotin má dnes velmi špatnou pověst, ale poněkud nezaslouženě. Kdybychom ho užívali jinak než spolu s dehtem a dalšími spalinami, tedy formou žvýkačky či e-cigarety, už by zřejmě převládaly jeho příznivé účinky.
Samozřejmě nikotin je stále jed v tom smyslu, že předávkování způsobuje smrt (to je pak ale jed všechno), vyvolává závislost a zvyšuje tlak. Karcinogenní však není. Zlepšuje pozornost (okamžitě po podání) a dlouhodobé užívání zřejmě funguje jako prevence před Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou, i v již propuklých případech může zmírňovat příznaky.
Nyní k novému výzkumu z University of Colorado v Boulderu. Již delší dobu je známo, že lidé s příznaky schizofrenie velmi často kouří (snad až 80-90 % schizofreniků). Jistě lze vymyslet řadu mechanismů, jak jsou obě věci mezi sebou propojeny – se schizofrenií se třeba závislosti hůře odvyká nebo se do závislostí snáze padá. Závěr aktuálního zkoumání ale zní jinak: Lidi se schizofrenií se kouřením jakoby snaží sami léčit, protože nikotin jim ulevuje od akutních příznaků. (Otázka samozřejmě je, jak si vlivu nikotinu jsou sami vědomi; ale určitě je pak obtížné přestat kouřit, protože to vede ke zhoršení stavu.)
Lidé i zvířata mají speciální receptory pro nikotin v mozku. Schizofrenie je nejčastěji výsledkem genetických predispozic, které mj. mění i fungování těchto receptorů. V popsané studii se zkoumal zejména vliv variací v genu CHRNA5. Myši s příznaky schizofrenie, jimž byl podáván nikotin, již po 2 dnech aplikace projevovaly zlepšení. Jak ukazuje pozorování funkční magnetickou rezonancí, nikotin aktivuje centra, která jsou při schizofrenii nečinná; tyto části mozku v prefrontální kůře se dávají do souvislosti s pozorností, pamětí, rozhodováním nebo chápáním významu slov.
Nová studie byla publikována v Nature Medicine. Závěr z toho všeho: na bázi nikotinu by se mohly podávat léky. Stávající náplasti a žvýkačky se zde asi nikdo předepisovat neodváží, přece jen slouží spíš k odvykání. Možná nějaká jiná forma se speciálně pomalým uvolňováním…
Navíc odlišnou aktivitu v příslušných částech mozkové kůry mají i lidé trpící bipolární poruchou, poruchami pozornosti či hyperaktivitou. Možná i zde by tedy léky na bázi nikotinu mohly najít své místo.
Zdroj: MedicalxPress.com a další
Každá fobie sídlí v mozku jinde a funguje odlišně
Někdo má strach z výšek, někdo z pavouků, jiný se stydí a děsí představy projevu …