Týden vědy a techniky Akademie věd ČR je největší vědecký festival v České republice. Letošní, šestnáctý ročník se uskuteční od 1. do 13. listopadu 2016. Připraveno je na 600 akcí: přednášky, výstavy, dny otevřených dveří, dokumentární filmy, workshopy, vědecké kavárny a mnohé další aktivity napříč celou republikou i všemi vědními obory. Vstup na festival je zdarma.
Sběratelé kostí po česku i Horizont událostí
Festivalovým děním ožije tradičně budova Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze. Od 1. do 11. listopadu se zde budou konat přednášky, výstavy, workshopy či experimenty. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet medicínu v praxi, ekologický 3D tisk či poodhalit, jak postupují kriminalističtí antropologové při identifikaci kosterních pozůstatků a co o člověku prozradí kosti.
Mottem 16. ročníku je „Za hranice známého“ a právě její překročení se vynasnaží ztvárnit haptická světelná výstava Event horizont, která se pokusí zprostředkovat pocit při cestě za horizont událostí.
Program v budově Akademie věd ČR doplní 85 přednášek předních českých vědců, mezi jinými například profesora imunologie Václava Hořejšího, orientalisty Bronislava Ostřanského, profesora ekologie a evoluční biologie Jaroslava Flegra, neurofyziologa Josefa Syky, forenzní entomoložky Hany Eliášové a dalších.
Filmová sekce přinese dokumenty i sci-fi
Unikátní český film Kronika králů, satirická komedie Oldřicha Lipského Muž z prvního století, sci-fi snímek Ikárie XB 1 nebo dokumentární snímek Pohyby o skupině českých geologů, kteří se vypravili za polární kruh – to jsou filmy, které v rámci festivalu promítnou pražská kina.
Speciální program
Novinkou 16. ročníku je tzv. „speciální program“, který vedle netradičních science show zahrnuje například i koncerty, křest knihy, komentované prohlídky, pozorování ptactva, projížďku elektromobilem nebo divadelní hru.
Posiluje program v regionech
Oproti předchozím rokům se organizátoři více zaměřili také na program v menších městech a regionech napříč Českou republikou, akcemi nabitý listopad tak potěší milovníky vědy například ve Valašském Meziříčí, v Prostějově či v Libereckém kraji, Olomouckém kraji a na Vysočině.
Vyšší smysl festivalu
Festival se bude věnovat i problematice současné společnosti. „Letos se zaměřujeme mimo jiné na téma bezpečnost,“objasňuje manažerka Eva Jurková.„Prostřednictvím výstavy ‚BESIP – vidíme se‘ chceme upozornit na bezpečnost na silnicích, jak je důležité, aby lidé byli na silnicích dobře vidět,“dodává Eva Jurková. Festival se bude věnovat také problematice rakoviny prsu nebo boji proti depresím.
Dny otevřených dveří
I letos se veřejnosti otevře více jak 80 pracovišť Akademie věd České republiky a partnerských organizací. V Praze přivítají zájemce o vědu v Knihovně Akademie věd, Národohospodářském či Biofyzikálním ústavu, ale také na mnoha dalších pracovištích Akademie věd po celé České republice. Na návštěvníky se těší i badatelé v Ústavu pro jazyk český, Archeologickém ústavu nebo Ústavu analytické chemie v Jihomoravském kraji. Na Vysočině se otevře Ústav biologie obratlovců, na Ústecku Meteorologická observatoř Milešovka, ve Středočeském kraji Biotechnologický ústav, v Olomouci Ústav experimentální botaniky. Na návštěvníky čekají i vědci z Ústavu termomechaniky nebo Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni a v Ústavu geoniky v Ostravě. Ve spolupráci se Skupinou ČEZ je možné si prohlédnout vybrané elektrárny a získat tak pohled na energetické zdroje různých typů. Dny otevřených dveří doplňují doprovodné programy – výstavy, exkurze, přednášky, workshopy.
Festival po celé České republice
Žít vědou budou v listopadu všechna krajská města a mnoho dalších míst po celé České republice.
Vstup na festival je zdarma, na některé akce (zejména přednášky, vědecké kavárny, science show a filmy) je však potřeba rezervovat si dopředu místo na www.tydenvedy.cz.