Tým vědců kolem Hubbleova dalekohledu popisuje v nových studiích atmosféru dvou extrémních světů, exoplanet WASP-178b a KELT-20b. V obou případech se jedná o horké Jupitery. Na prvním z nich „prší“ horniny, kterou jsou pro nás zcela tuhé látky, druhá z planet je zase tak blízko hvězdy, že horní vrstvy atmosféry přicházející ultrafialové záření zahřívá – spíše, než že by tato vrstva celkově chladla kvůli kontaktu s mezihvězdným vakuem.
Studie byly publikovány v Nature a Astrophysical Journal Letters.
WASP-178b se nachází asi 1 300 světelných let od Země. Na denní straně je atmosféra bez mraků a obsahuje plynný oxid křemičitý. Protože jedna strana planety je trvale obrácena ke hvězdě (vázaná rotace), z denní na noční stranu vanou superhurikány s rychlostí přesahující 2 000 km/h. Na temné straně se oxid křemičitý může ochladit natolik, že zkondenzuje na pevnou látku, která prší z mraků, ale i v přechodové zóně je za úsvitu a soumraku planeta tak horká, že oxid křemičitý se zase vypařuje.
Detailnější sledování horkých Jupiterů slouží mj. i k testu aktuálně dostupných pozorovacích technik. Z menších planet terestrického typu a potenciálně obyvatelných dokážeme většinou zachytit pouze slabší signály. „Pokud nedokážeme zjistit, co se děje na superžhavých Jupiterech, kde máme k dispozici spolehlivá pozorovací data, nebudeme mít šanci zjistit, co se děje na terestrických exoplanetách,“ uvádí spoluautor jedné ze studií Josh Lothringer z Utah Valley University (Orem). Při studiu atmosféry se astronomové většinou snaží vytvořit obecné modely popisující její strukturu, tvorbu mraků a další fyzikální vlastnosti.
Většina horkých Jupiterů má na povrchu teploty nad 1650 °C. To je dost na to, aby se odpařila většina kovů včetně titanu. Přestože ve Sluneční soustavě planetu tohoto typu nemáme, jsou v Galaxii poměrně běžné; odhaduje, že horký Jupiter má přibližně každá desátá hvězda. První exoplaneta obíhající kolem hvězdy podobné Slunci byla také horkým Jupiterem (51 Pegasi b).
Lothringer, J.D., Sing, D.K., Rustamkulov, Z. et al. UV absorption by silicate cloud precursors in ultra-hot Jupiter WASP-178b. Nature 604, 49–52 (2022). https://doi.org/10.1038/s41586-022-04453-2
Guangwei Fu et al 2022 ApJL 925 L3
Zdroj: Laurence Tongetti: Hubble Checks the Weather on Hot Jupiters. Forecast: 100% Chance of Hellish Conditions. UniverseToday.com
jak čtu jinou studii na toto téma, na konci prvniho odstavce jde proste o teplotní inverzi – vrchni cast atmosfery je teplejsi…