(c) Graphicstock

První jeskynní rak objeven na jižní polokouli

Rak nažloutlý je prvním nalezeným jeskynním rakem žijícím mimo Severní Ameriku. Jedná se o unikátní objev, který přispěje k poznání evolučního vývoje nepříbuzných druhů a jejich přizpůsobení se extrémnímu prostředí, jakým jsou jeskyně.

“Objevený rak nažloutlý (Cherax acherontis) má vlivem nedostatku světla zakrnělé oči a jeho tělo ztratilo téměř veškerou pigmentaci. I ostatní znaky jsou podobné severoamerickým jeskynním druhům raků a svědčí o tzv. „sbíhavé“ evoluci, kdy se nepříbuzné druhy vyvíjejí podobně kvůli působení prostředí, ve kterém žijí,” popisuje doktor Martin Bláha z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. Nově objeveného raka popsali společně s kolegou Jiřím Patokou a Antonínem Koubou v uznávaném taxonomickém novozélandském časopise Zootaxa. Jejich objev vzbudil ve světě značný ohlas a byl označen za jednu z nejvýznamnějších událostí v poznání raků v poslední době, která mimo jiné poskytne důležité poznatky o evolučních procesech.

Výzkumníci Jiří Patoka z České zemědělské univerzity v Praze a Martin Bláha s Antonínem Koubou z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích se novoguinejským rakům věnují již několik let a na kontě mají mimo jiné i dřívější popisy dvou do té doby pro vědu neznámých druhů. Jakmile se od domorodého průvodce dozvěděli, že v horách provincie Papua žije endemický rak obývající ponornou řeku protékající krasovými jeskyněmi, rozhodli se uspořádat expedici s cílem tajemného jeskynního raka objevit a prozkoumat. Přípravy se neobešly bez potíží, především bylo nutné zajistit dostatek finančních prostředků. “Také terén na Nové Guineji je náročný, stejně tak domluva s místními obyvateli. Riziko nepřízně počasí, úrazu či nemocí vědecké výzkumy značně komplikuje,” vysvětluje doktor Jiří Patoka. Bez nadsázky je možné velkou část tohoto největšího tropického ostrova i v dnešní době označit za téměř neprozkoumanou. Čeští vědci si z výzkumu odnášejí také zážitky spojené ze soužití s místními obyvateli ve vesnici Palimoro, která jim byla po čas průzkumu domovem.

Na základě této i předchozích studií se úspěšně rozvíjí mezinárodní spolupráce, do které je nyní zapojeno pět indonéských univerzit a jedno muzeum. Na indonéských pracovištích je tak umožněno působit českým studentům a vědeckým pracovníkům, stejně tak indonéští výzkumníci a studenti cestují na stáže do České republiky. “Do budoucna určitě plánujeme další expedice do Indonésie včetně Nové Guineje. Tento region je nesmírně bohatý na doposud neobjevené račí druhy, jeho ekosystém je ale vystaven i mohutnému náporu nepůvodních druhů zavlečených člověkem. Ty se v mnoha případech chovají invazivně a nenávratně poškozují zdejší unikátní ekosystémy,” dodává Martin Bláha.

tisková zpráva Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *