Vírová galaxie na snímku z Hubbleova vesmírného dalekohledu. S. Beckwith (STScI), Hubble Heritage Team, (STScI/AURA), ESA, NASA. Licence obrázku: Volné dílo

Prý objevili první exoplanetu v cizí galaxii

Objevit exoplanetu mimo Mléčnou dráhu by současnými technologiemi praktiky nemělo být možné, leda za velmi speciálních okolností. Ty ve Vírové (Whirpool) galaxii údajně nastaly, ale existenci příslušného objektu bude ještě třeba určitě potvrdit.
Případná exoplaneta by dostala název M51-ULS-1b a od Země je vzdálená asi 23 milionů světelných let (8,6 megaparseců). Nachází se v binárních systému, jehož jeden člen je černá díra nebo neutronová hvězda. Ta nyní postupně odsává a pohlcuje hmotu ze druhé hvězdy a v důsledku toho vydává silný rentgenový signál. Toho si původně povšiml tým astronomů z USA a Číny.
Zdroj vydávající rentgenové záření je z hlediska svého objemu velmi malý, takže když se hypotetická planeta dostala mezi zdroj a Zemi, dokázala signál prakticky přerušit. Tento tranzit (respektive jeho obdoba pro rentgenovou oblast) údajné exoplanety trval asi 3 hodiny. Autoři výzkumu tvrdí, že okolnosti vylučují dvě další možná vysvětlení – že by se mezi zdroj a Zemi dostala další hvězda nebo že by zdroj záření zrovna pohlcoval další materiál.
Pokud by šlo opravdu o exoplanetu, měla by mít nejspíš velikost kolem Saturnu.
Pro srovnání: Disk mléčné dráhy má průměr asi 100 000 světelných let, tj. vzdálenost uvedené exoplanety je o několik řády vyšší než u exoplanet v naší Galaxii.
Prozatím bylo vše publikováno na preprintovém serveru ArXiv, nezbývá než vyčkat, kam se vyvine následná diskuse.

M51-ULS-1b: The First Candidate for a Planet in an External Galaxy, arXiv:2009.08987 [astro-ph.HE] arxiv.org/abs/2009.08987
Zdroj: Phys.org a další

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *