Zdroj: Pixabay. Pixabay License. Volné pro komerční užití

Radar pro ablaci jater

Významného úspěchu dosáhl absolvent bakalářského studijního programu Biomedicínská technika a student navazujícího magisterského studijního programu Biomedicínské inženýrství Bc. Jakub Kollár, který se spoluautory z týmu Bio-Elektromagnetizmu publikoval na pozici prvního autora výsledky své bakalářské práce v prestižním časopise Cancers (dle WOS je impakt faktor časopisu 6,56 a časopis patří v oboru Oncology do prvního kvartilu).

V publikaci s názvem „Microwave Catheter Navigation System for the Radiofrequency Liver Ablation“ se Bc. Jakub Kollár společně se spoluautory Dr. Dřížďalem, prof. J. Vrbou, doc. D. Vrbou, Ing. Pokorným, Dr. Novákem a doc. Fišerem zabývá vývojem inovativního navigačního systému pro radiofrekvenční (RF) ablaci jater založeném na ultra-širokopásmovém (UWB) radaru. Hlavním cílem bylo navrhnout systém pro navigaci operatéra zavádějícího RF ablační katétr pro ablaci nádoru jater. Současné navigační systémy využívají ionizující záření (RTG a CT) či ultrazvuk.

Publikovaný systém se skládá z osmi UWB antén, které jsou v jedné rovině připevněny k pacientově trupu. Antény vysílají postupně krátké UWB impulzy, které trvají přibližně 1 nanosekundu. Elektromagnetická vlna se šíří pacientovým tělem a v případě dopadu na katétr se odrazí a je zachycena okolními anténami. Z časového posunu mezi vyslaným a přijatým UWB pulzem lze poté přesně rekonstruovat pozici katétru. UWB radarový systém byl v rámci vývoje realizován a experimentálně ověřen sérií měření. Prostorová odchylka detekce pozice katétru činila přibližně ± 3 mm.
Bc. Jakub Kollár nyní pracuje na druhé generaci systému. Nový systém bude osazen zmenšenými anténami, což umožní rozšířit systém pro zobrazování ve 3D. Dalším ambiciózním cílem je monitorace průběhu samotné ablace. V případě dosažení stejně povzbudivých výsledků experimentu budou provedeny experimenty na ex-vivo tkáních a případně animální experimenty.

Vývoj nového UWB radarového systému pro navigaci radiofrekvenčního katétru pro ablaci nádorů jater přinese lepší orientaci lékaře při jeho zavádění do cílové oblasti, čímž se zvýší bezpečnost a rychlost zákroku. „Dalším vývojem bychom rádi systém inovovali tak, aby bylo možné sledovat množství ablované tkáně v reálném čase a ve 3D. Tím by se zvýšila přesnost léčby,“ doplňuje doc. Ing. Ondřej Fišer, Ph.D., člen výzkumného týmu Bio-elektromagnetizmu FBMI.

Článek je dostupný zde: https://www.mdpi.com/2072-6694/14/21/5296

tisková zpráva Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *