(c) Graphicstock

Rakovinu slinivky by mohlo jít zjistit o léta dříve

Rakovina slinivky je velký zabiják, 5 let po zjištění diagnózy přežívá i ve vyspělých zemích méně něž 10 % lidí. Problém je, že diagnóza bývá obvykle provedena příliš pozdě. Onemocnění bývá dlouho často bezpříznakové, respektive skutečně jednoznačné příznaky se poprvé objeví až v pokročilém stadiu.
Vcelku se zdá, že nelze čekat na nějakou zázračnou pilulku; naopak včasnější diagnostika by úmrtnost mohla snížit výrazně. Vědci z University of Surrey a University of Oxford nyní zkoumali nejčastější průvodní „obecné“ doprovodné příznaky rakoviny slinivky – tedy zvýšení hodnoty krevního cukru, diabetes a pokles hmotnosti – s cílem zjistit, zda naopak by mohly samy o sobě znamenat podezření z onemocnění. Má smysl pokoušet se diagnostikovat chorobu i z takto nespecifických jevů?
Autoři studie dostali možnost pracovat s datových souborem až 10 milionů obyvatel Velké Británie. Porovnali index BMI a HbA1c (pro hladinu cukru v krvi) téměř 9 000 osob, u nichž byla diagnostikována rakovina slinivky břišní, se skupinou téměř 35 000 osob, které toto onemocnění neměly. Ukázalo se, že dramatický úbytek hmotnosti u lidí s rakovinou slinivky břišní obvykle začal již dva roky před stanovením diagnózy.
V době stanovení diagnózy byl průměrný BMI lidí s rakovinou slinivky téměř o tři jednotky nižší než u lidí, kteří rakovinou netrpěli. Zvýšená hladina glukózy byla zjištěna v průměru dokonce již tři roky před stanovením diagnózy. Další analýza odhalila, že pokles hmotnosti u lidí s diabetem byl spojeno s vyšším rizikem vzniku rakoviny slinivky břišní než u lidí bez diabetu. Podobně zvýšení hladiny glukózy u lidí bez diabetu bylo spojeno s vyšším rizikem vzniku rakoviny slinivky břišní než u lidí s diabetem.
Tyto výsledky naznačují, že k nevysvětlitelnému úbytku hmotnosti, především u lidí s diabetem (ale ne výhradně), by stálo za to přistupovat s podezřením. Rovněž zvyšující se hladina glukózy, zejména u lidí bez současného přírůstku hmotnosti, by měla být považována za potenciální varovný signál pro rakovinu slinivky břišní. Z dat nejspíš půjde zjistit ještě nějaké další rizikové faktory – respektive to, pro jaké skupiny jsou příznaky výše zvlášť potenciálně spojené s rakovinou slinivky. Dalšími (opět ovšem samy o sobě nespecifickými) příznaky provázejícími tuto nemoc bývají např. tmavá moč, světlá stolice a žlutá kůže…

Agnieszka Lemanska et al, BMI and HbA1c are metabolic markers for pancreatic cancer: Matched case-control study using a UK primary care database, PLOS ONE (2022). DOI: 10.1371/journal.pone.0275369
Zdroj: The Conversation / MedicalXpress.com

Týden na ITBiz: Pomocí DNA vyrobili diamantové fotonické krystaly

OpenAI umožní umělé inteligenci ovládat za uživatele počítač. Čína ve vyspělých technologiích dohání Západ, řekl …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *