Foto: Dollar Photo Club
Foto: Dollar Photo Club

Řeč lze odposlouchávat už jen z vibrací žárovky sledované dalekohledem

Zvuky v místnosti vyvolávají jemné chvění vzduchu, který zase vyvolává mikroskopické pohyby žárovky. I když se to na první pohled nezdá, tímto způsobem lze rekonstruovat rozhovor nebo poznat melodii, prostě místnost odposlouchávat .
Tvrdí to alespoň izraelští výzkumníci z Ben-Gurion University v Negevu a Weizmann Institute of Science. Když se mluví o odposlouchávání přes žárovku, člověk by si představil nějakou chytrou žárovku v sítích Internetu věcí, kterou špioni infikují malwarem, to však vůbec není potřeba. Není nutné do místnosti umísťovat žádnou štěnici ani do ní mít fyzický přístup. A dekódování navíc funguje v reálném čase. Ke sledování postačuje běžný dalekohled a optický senzor v ceně 400 dolarů, který zaznamenává chvění žárovky, tedy její milisekundové pulzy. A samozřejmě speciální právě program pro zpracování těchto dat.
Vše autoři výzkumu demonstrovali na vzdálenost 25 metrů, kdy špion s dalekohledem postával na mostě. Dekódovat lze takto nejen konverzaci v místnosti, ale údajně i slova poslouchané hudby nebo projevu vysílaného v televizi, samozřejmě je-li vše dostatečně hlasité nad nějakou základní úroveň (poznámka: nejspíš v závislosti na vzdálenosti mluvčích od žárovky).
Jedinou podmínkou je, aby žárovka byla přímo viditelná a nebyla použita stínítka na lampách, různá stínění v oknech apod. Jeden z autorů metody Ben Nassi označuje techniku jako lamphone.
Již v roce 2014 se o něco podobného pokoušel projekt, na němž spolupracoval MIT, Microsoft a Adobe. Zde se řeč či hudba rekonstruovaly z vibrací balíčku čipsů položeném na stole, jenže dekódování vyžadovalo obrovskou výpočetní sílu a trvalo velmi dlouho, rozhodně nešlo o fungování v reálném čase – a to může být významné, protože takto špion může na zachycené informace reagovat ihned. Stejně tak roku 2014 předvedli výzkumníci ze Stanfordu odposlech pomocí gyroskopů na telefonech s Androidem, jenže zde byla třeba nejdřív do telefonů dostat malware (nebo samozřejmě nějaké kompromitované do místnosti podstrčit, ale při fyzickém přístupu by se už dal použít i mikrofon).


Lamphone: Real-Time Passive Sound Recovery from Light Bulb Vibrations
https://eprint.iacr.org/2020/708
www.nassiben.com/lamphone

Zdroj: Ben Nassi – IoT & Cyber Security/TechXplore.com

Poznámka PH: Co další vlivy způsobující pohyby vzduchu, větráky/klimatizace apod.?

Komety, izotopy a pozemská voda – je to celé komplikované

Pozemská voda je do nějaké (značné?) míry kometárního původu, tak jsme to všichni čítávali. Jenže …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *