Foto: © Dollar Photo Club
Foto: © Dollar Photo Club

Řízení tokamaku přes Internet

Na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské Českého vysokého učení technického v Praze byl vyvinut systém pro řízení fúzního reaktoru (tokamaku) skrze internet. Tuto technologii vymyslel a představil Ing. Vojtěch Svoboda, CSc., který provozuje školní tokamak GOLEM. Díky spolupráci na mezinárodním projektu ITER byla tato technologie představena i monackému princi Albertu II. při jeho návštěvě ve Francouzské Cadarache.

Začátkem září 2016 navštívil Českou republiku Bernard Bigot (generální ředitel tokamaku ITER) a v rámci svého programu zavítal i na Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT v Praze. Zde mu Ing. Vojtěch Svoboda, CSc., představil možnost, jak řídit tokamak na vzdálenost pár metrů i stovek tisíc kilometrů za pomoci internetu. Současně jej seznámil se školním tokamakem GOLEM, který slouží pro výchovu budoucích odborníků v oblasti termojaderné fúze. Ti se uplatňují již nyní při výzkumu a stavbě dosud největšího tokamaku na světě, který by nás měl posunout k řešení nedostatku energie z čistých zdrojů.

Bernard Bigot, nadšený nápadem Ing. Svobody, představil technologii z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze monackému princi Albertu II. v rámci jeho návštěvy v Cadareche blízko Aix-en-Provence. Princ si tak nenechal ujít příležitost vyzkoušet si vytvořit na 10 ms vlastní slunce a jeho výstřel je v záznamové knize uveden pod označením „SAS Prince Albert II“.

Možnost řízení tokamaku a experimentování na tomto zařízení i ze vzdálenosti 1000 km otevírá dveře všem zájemcům o termojadernou fúzi a zařízení umístěné na ČVUT v Praze může sloužit i zahraničním univerzitám.

tisková zpráva Českého vysokého učení technického v Praze

Jak srdeční buňky odolávají nedostatku kyslíku?

Dlouhodobý pobyt ve vysokohorském prostředí s nízkým obsahem kyslíku má protektivní účinky na činnost srdce. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *