(c) Graphicstock

Roušky z nanovláken

Metoda elektrostatického zvlákňování střídavým elektrickým proudem.

Původně to mělo být pár desítek kusů pro vnitřní potřebu, informace se ale rychle rozšířila dál a spustila se lavina poptávky. Nyní vyrábíme roušky i pro Liberecký kraj, desítky kusů už jsme dodali liberecké krajské nemocnici. Rektor Brzezina dnes v Praze jednal o dodávkách výchozího materiálu pro roušky se zástupci několika ministerstev a soukromými subjekty.

Materiál pro stát

„Zástupci ministerstev projevili zájem o výchozí textilii s nanovlákny. Návrh byl takový, že bychom dodávali tuto základní matrici a stát by materiál předal soukromé firmě, která by z ní nechala šít roušky ve svých zahraničních provozech,“ řekl rektor po dnešním jednání v Praze, na kterém se setkal mimo jiné se zástupci ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva zdravotnictví a ministerstva spravedlnosti.

„Tomu se samozřejmě nebráníme, limit je však v kapacitě výroby. Obě zařízení, na kterých materiál pro roušky vyrábíme, dokážou vyprodukovat jen omezené množství nanovrstvy. Je to jen na několik tisíc kusů denně,“ dodává rektor Miroslav Brzezina.

Výchozí nanomateriál vyrábějí naši vědci také na zcela novém stroji novou technologií metodou elektrostatického zvlákňování střídavým elektrickým proudem, který máme na fakultě strojní v provozu jen pár dní. Výroba materiálu pro nanoroušky je tak zároveň jeho testovacím provozem. Druhý stroj na výrobu matrice pro roušky spustili na katedře netkaných textilií a nanovlákenných materiálů fakulty textilní.

Ze zasedací místnosti šicí dílna

Vyprodukovanou nanovrstvu na nosné netkané textilii další pracovníci rozřežou a předají do improvizované šicí dílny, která vznikla ze zasedací místnosti Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL (CxI).

Zde se u vlastních šicích strojů střídá 20–30 zaměstnanců univerzity, kteří sešijí vrstvy k sobě tak, aby byl nanomateriál uvnitř roušky, přišijí tkalouny a všijí drátek, kterým lze obemknout roušku kolem nosu.

„Šili jsme i teď o víkendu, střídáme se tady tak, aby nás také z bezpečnostně-zdravotních důvodů nebylo v jedné místnosti mnoho,“ říká jedna ze šiček Jana Melicheríková, která jinak pracuje jako laboratorní technik v laboratoři funkcionalizace nanomateriálů na CxI.

„Šít umím a ušít tento typ roušky je navíc snadné, je to ten nejjednodušší typ roušky, na čínský způsob,“ říká vedle ní sedící a šijící docentka Eva Kuželová Košťáková z katedry chemie. Dodává, že se na univerzitu hlásí i řada dobrovolníků, kteří by rádi v šicí dílně pomohli.

„Je nás na šití v tuto chvíli dost a nechceme mezi sebe zatím přibírat neznámé lidi. Snažíme se udržet si tady maximálně možné zdravé prostředí. Snad to veřejnost pochopí. Moc děkujeme za nabídnutou pomoc,“ říká docentka Kuželová Košťáková a odkazuje všechny zájemce na stránky Libereckého kraje, kde je odkaz na databázi dobrovolníků, kteří jsou připraveni šít.

Mělo to být v malém, ale poptávka je obrovská

Právě katedra chemie iniciovala výrobu roušek „po domácku“ už během minulého týdne, nejprve se testoval materiál, odlaďoval se nový stroj i postup výroby.

„Zprvu jsme chtěli rouškami zásobovat především zaměstnance z univerzity a zájem měla i univerzitní lékařka, která byla už bez roušek,“ říká David Lukáš z katedry chemie.

„Zájem byl ale enormní, rychle se to rozneslo dál, a tak jsme objem výroby zvýšili. Naše možnosti jsou v tom ale omezené, nejsme klasická výrobna, spojili jsme proto síly se dvěma profesionálními šicími dílnami tady v Liberci,“ dodává profesor Lukáš s tím, že šití roušek by se v dohledné době mělo z univerzity přesunout především do komerční sféry.

Roušky, ať už ušité v sídle CxI, nebo u externistů, se pak v našich laboratořích sterilizují ozonem nebo horkým vzduchem.

„Horký vzduch o teplotě 60°C na hodinu a půl až dvě hodiny zabije vše a nepoškodí polymer, ze kterého jsou vyrobena nanovlákna,“ říká Petr Mikeš z katedry chemie.

„Tady u nás jsme schopní ušít tak 100–200 roušek denně, zbytek šijí externí firmy. Dnes jsme dodali první várku desítek testovacích roušek také do liberecké krajské nemocnice. Tam mají o roušky velký zájem,“ dodává doktor Mikeš. Univerzita vyrábí roušky pro Liberecký kraj, který bude koordinovat jejich další distribuci. Prvních tisíc roušek bychom měli zástupcům kraje předat dnes, na jejich výrobě se ještě pracuje.

Výrobu nanovrstvy udržíme

Zůstává nadále pravdou, že TUL nemá technologie a certifikace na to, aby produkovala „ve velkém“ roušky s certifikací pomůcky užívané ve zdravotnictví, ale velká poptávka je nyní už po jakýchkoliv prostředcích ochrany, byť bez certifikace.

„V tento moment jsme zmobilizovali své síly, improvizujeme a produkujeme tolik materiálu pro roušky, kolik jen rychlosti strojů a síly našich pracovníků stačí zvládnout,“ říká děkanka fakulty textilní Jana Drašarová.

„Potřebujeme jen polymer pro výrobu nanovláken, podkladovou netkanou textilii, tkaloun a kus drátu, to vše máme z vlastních zásob nebo od dodavatelů dostupné a zajištěné. Měli bychom produkci nanovlákenné vrstvy nějakou dobu udržet,“ říká vedoucí katedry chemie fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Josef Šedlbauer.

Technická univerzita v Liberci stála u kolébky průmyslové výroby nanovláken, když v roce 2003 tým fakulty textilní pod vedením profesora Oldřicha Jirsáka zveřejnil patentovanou produkci nanovláken „ve velkém“ technologií elektrostatického zvlákňování roztoku polymeru vystaveného silnému elektrickému poli.

tisková zpráva Technické univerzity v Liberci

Kovová jizva na kanibalské hvězdě

Když hvězda podobná našemu Slunci dosáhne konce svého života, může pohltit okolní planety a planetky, …

44 comments

 1. Dobrý den…Moc bych si přála od vás dvě roušky pro mě a pro syna 10 let z nanovlákna….Jestli to je možné,tak předem děkuji za zaslání na dobírku………adresa: Eliška Pešková,Vratimovská 486,Praha 9 Letňany,199 00…..
  s pozdravem hezkého dne Eliška Pešková

 2. Monika Trávníčková

  Dobrý den. Také bych ráda koupila. Děkuji Travnickova

 3. MOŽNOST ZAKOUPENÍ ROUŠEK Z NANOVLÁKNA

  DOBRÝ DEN, PROSÍM, MYSLÍTE, ŽE BYCH SI MOHLA OBJEDNAT VAŠE ROUŠKY Z NANOVLÁKEN TŘEBA I JÁ PRO ČTYŘČLENOU RODINU , KDYŽ ŽIJEME NA VYSOČINĚ. NEVÍM, NA KOHO SE PRO TYTO ROUŠKY OBRÁTIT, BYLA BYCH RÁDA TŘEBA JENOM ZA RADU. DĚKUJI A PŘEJI MNOHO ÚSPĚCHŮ VE VAŠÍ PRÁCI. BLANKA.

 4. možnost zakoupení filtrů do roušek

  Dobrý den, ráda bych pro svou onkologicky nemocnou dceru nakoupila filtry do roušek. Roušky si ušiji… Ale nevím, kam se obrátit. Jsem z Jablonce. Moc děkuji za informaci Hornová

 5. rouška nano

  Dobrý den, je možné objednat tyto roušky i pro osobní potřebu? Pokud ne, tuší se, kdy to bude možné?

  Předem děkuji za odpověď, hezký den, Klára

 6. netkaná textílie z nanovláken

  Dobrý den, bylo by možné odkoupit 50-100m této netkané nanotextílie? Šiji roušky pro sestřičky z domácí péče, které jsou nedostatečně chráněné. Prosím o info na kontaktní osobu, popř odkaz.Děkuji moc.
  S pozdravem Iveta

 7. Pavel Houser

  dobry den, pro zajemce o rousky – to je otazka na Technickou univerzitu v Liberci. (zkuste napr. tiskoveho mluvciho: Radek Pirkl – mluvčí TUL, radek.pirkl at tul.cz)

 8. Nano textilie

  Dobrý den
  Prosím vás můžu si u vás objednat nano textilií na šití roušek pro rodinu .Děkuji Daniela Mikulíková

 9. Nano textilie

  Prosím vás můžu si objednat nano textilií na šití roušek pro rodinu.Děkuji Daniela Mikulíková

 10. Rouška z nanovláken

  Dobrý den, dají se prosím nějakým způsobem od vás tyto roušky zakoupit? Jedná se mi pouze alespoň o 6 kusů pro rodinu, děkuji za radu Václav Archmann.

 11. Roušky z nanovláken

  Dobrý den, šlo by prosím tyto roušky z nanovlákem si objednat???Jedná se mi o 5 ks pro rodinu, děkuji Petra Křupková

 12. Roušky z nanovláken

  Dobrý den,chci se zeptat jestli se dá u vás koupit roušky z nanovláknem nebo nanovlákno do roušek ? (6ks)
  Děkuji za odpověď Kubová.

 13. Prosba o 2 roušky z nanovlaken pro rodiče

  Dobry den, mela bych zajem o 2 roušky z nanovlakna pro rodiče. Pokud to bude mozne, moc rada bych je zakoupila na dobírku. Dekuji predem za zpravu a preji hodne zdaru ve vasi praci. M.Sládková

 14. Irena Šlingrová

  Velmi obdivuji a chválím Vaši činnost. Nevim však, proč by se rouška měla vyrábět u zahraničních firem, když plno lidí ztrácí práci a mohou to dělat české firmy.Navic lidem vy stačil pouze výměnný filtr a roušku si každý na daný rozměr ušije. Rozhodně je to nejrychlejší cesta k lidem a o to snad jde. Já osobně bych také uprednostnila výměnné .Úspěch ve Vaší práci Přeje Šlingrová

 15. Rouška pro zdraví

  Dobrý den chci se optat zda bych mohla od vas koupit roušky 5 kusů prosim děkuji za odpověď. Bendová

 16. Nanotextilie

  Dobrý den, ráda bych Vás poprosila, zda je možné u Vás koupit nanotextilii, abych ji mohla vkládat do kapsiček u roušek, které šiji pro rodinu a přátele, kteří to potřebují. Na koho je možné se obrátit, prosím?

  Velice Vám děkuji za odpověď a také za vše, co děláte!!!! Jste skvělí!!

  Přeji Vám krásné Velikonoce, R. Burešová.

 17. Ráda bych koupila nano rousky pro rodinu

  Dobrý den, pokud to lze, také bych ráda objednala. Nevím, jak je to s velikostma. 1x dospělá žena, 1x dospělý muž, 1x syn 17 let, 1x syn 14 let, 1x dcera 9let a 1x dcera 5let. Děkuji, Krejčí.

 18. Dobry den, mam opravdovy zajem o vami nabizene rousky. Nejlepe 5 a vice kusu. Dekuji Bilkova Vera

 19. Nanotextilie - MOC prosím o zaslání.

  Dobrý den.
  Moc prosím, zda je možná zaslat dobírkou pár kusů nanotextilie do roušek,které v Liberci vyrábíte.
  Je nás 5, z toho 2 děti 3 a 6let , dcera je chronicky nemocná a já seniorka. Moc se o ně bojím, budu Vám vděčná za pomoc. Děkuji!!!! Pečonková

 20. nanotextilie

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat kde bych mohla zakoupit nanovlákno nebo roušky z nanovlákna ,manžel jezdí s odtahovou službou. Moc prosím,zda je možné poslat na dobírku,Děkuji Junghansova

 21. Dobrý den,

  na koho se obrátit, abych mohla objednat roušky z nanovlákna? Syn je astmatik. Děkuji za odpověď Zuzana Kz

 22. nano roušky se stříbrem si můžete objednat na http://www.dejsirousku.cz

 23. Zdravim, prosím je možné u vás zakoupit nanotextil a v jakých barvách na výrobu rouzky pro rodinu a přátele.

 24. Dobry den,kde si ,prosim,mohu objednat vase rousky s nano filtrem,dekuji.

 25. Dobrý den, prosím Vás, je možné u Vás zakoupit alespoň 1 ks Vaší roušky pro syna,16 let, s poruchou imunity?
  Děkuji za informaci
  Kateřina

 26. Miroslav Rothbauer

  Dobrý den, jsme důchodci 65 a 67 let, já mám silikózu plic a žena cukrovku. Nanoroušku z Liberce by jsme moc rádi koupili, ale už jsem jednou psal, bez reakce. Můžete mi prosím napsat odkaz na nějaké webovky kde si můžeme v e-shopu nanoroušky objednat ? Děkujeme moc. Miroslav Rothbauer

 27. Dobrý den měl bych zájem o nanotextil na výrobu roušek nebo roušky si koupím hotové z nanovláknem .Jedná se o cca šest kusů. Děkuji

 28. Zakoupení roušky nebo tkaniny

  Dobrý den, je možné objednat tyto roušky, případně tkaninu i pro osobní potřebu? A pokud ano, kde?

 29. Dobrý den,
  kde bych si prosím mohla objednat roušky z nano textilie. Velmi je potřebuji.
  Moc děkuji

 30. Dobrý den. Prosím i já pro svou rodinu 7 ks Rousek z nano textilie. Je to prosím možné? Když ne u vás, kde seženu jinde! Děkuji Romana

 31. Praktická lékařka pro děti a dorost, IČO 03555241

  Dobrý den, také bych prosila o cenovou nabídku na 6 roušek z nanovlákna. Děkuji

 32. Dobrý den, ja bych si také rada zakoupila roušky pro rodinu. Prosim o info,za kolik je máte?

 33. Rouška pro všechny

  Dobrý den.
  všem nám moc a moc fandím, náš národ tuhle nemoc zvládne. Jste moc šikovní, jen je škoda, že se vaše nanotextilie nedostane pro každého občana. Všichni co jsme šili, použili jsme látky, které byly k ruce. Pošta by mohla do schránek roznést alespoň textilii pro vkládání do ušitých roušek.

 34. Údržba roušky

  Dobrý den, mohu se zeptat, jak se má správně rouška z nanotextilie udržovat ?

 35. Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli je možné objednat si rousky pro rodinu? Děkuji moc

 36. Dobrý den,kdy a kde bude možné si roušky z nano vlákna objednat? Děkuji za odpověď.Byla o tom reportář na televizi Prima 5.5.

 37. Prosba nanorousky

  Dobry den,

  Rada bych Vas poprosila, jestli je moznost objednat nekolik rousek s nanovlaknem.

  Mockrat dekuji za info

 38. nano roušky

  Dobrý den, prosím mohu si u Vás objednat nanoroušky?????

 39. nano roušky

  Dobrý den, chtěla bych si zakoupit nanoroušky,poradíte prosím
  Šollerová

 40. Dobrý den,chci si koupit nanoroušky ,poradíte mi jak a kde je koupit? Bára

 41. nanotextilie

  nanotextilie do šitých roušek, kde v Liberci koupit.děkuji moc

 42. Kde se dá koupit rouska z nanovlakna

  Dobrý den, mám zájem o koupit rousky z nano vlákna, kde se prodávají. DEKUJI.KARAFIATOVA

 43. Eva Sádovská

  Prosím, dá se koupit nanotextilie do šitých roušek? Sádovská

 44. nanotextilie

  Zdravím, bylo by možné u vás zakoupit nanotextilii na výrobu roušek pro rodinu a přátele?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Používáme soubory cookies pro přizpůsobení obsahu webu a sledování návštěvnosti. Data o používání webu sdílíme s našimi partnery pro cílení reklamy a analýzu návštěvnosti. Více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close