Periodická tabulka prvků, autor: Cepheus, zdroj: Wikimedia Commons, licence obrázku public domain
Periodická tabulka prvků, autor: Cepheus, zdroj: Wikimedia Commons, licence obrázku public domain

Rychlé zpracování metanu na metanol

Švýcarští výzkumníci (Paul Scherrer Institut a ETH Zurich) vymysleli reakci, kdy z metanu a vody vzniká vodík a metanol.
Metan je vedlejším produktem třeba při těžbě ropy, obvykle se přitom spaluje. Což dává dobrý smysl, mj. i kvůli skleníkovým účinkům metanu (mnohem silnější než u CO2), nicméně energie tak přijde nazmar. Proto vědci navrhují přeměňovat metan na metanol a vodík, přičemž minimálně první z obou látek by se mohla dále využívat; nakládat s kapalinou je už mnohem snazší než s plynem. Metanol lze z metanu získat i přímou oxidací, jenže aby reakce proběhla takto (tj. metan prostě neshořel), jsou potřeba speciální podmínky, včetně vysokých teplot a tlaků. Provádět příslušnou reakci na místě těžby ropy je příliš náročné.
Naopak reakce metanu s vodou má být jednoduchá a realizovatelná i v polních podmínkách, jako katalyzátor funguje zeolit a částice mědi, které fungují jako mezihostitel pro kyslíkové atomy při redoxní reakci. Souhrnná reakce CH4 + H2O = CH3OH + H2 má mít údajně výtěžnost až 97 %.
Otázkou zůstává, zda by se podobným způsobem nedal metanol vyrábět např. i ze zemního plynu, respektive zda by takový proces mohl být ekonomicky efektivní.
Studie byla publikována v Science, hlavním autorem článku je Vitaly L. Sushkevich.

Zdroj: Phys.org

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *