Sítě 5G jako katalyzátor změn

Chytrá města, autonomní automobily a konec závislosti na Wi-Fi.

Už za pár let bude dostupná mobilní síť páté generace, která slibuje lepší připojení, vyšší rychlosti a odezvu sítě. Bude fakticky schopná od základů proměnit náš stále více online propojený svět. Díky lepšímu výkonu sítě padne hlavní překážka k posunu k „hmatovému webu“ – tedy k vizi internetu, v němž by počítač běžící v cloudu dokázal pocítit a interpretovat každý náš dotyk. Nad tím, co vše může rychlejší a dostupnější internet brzy změnit v životě člověka se zamýšlejí odborníci společnosti Canon v rámci svého vizionářského projektu Crystal Ball.

„Síť 5G bude znamenat víc než jen další krok na cestě za lepším připojením. Její blesková rychlost, větší šířka pásma i nižší chybovost mají potenciál proměnit celá odvětví. Nejde přitom o hudbu daleké budoucnosti. Většina rozvinutých zemí dělá vše pro plné komerční spuštění sítí 5G do roku 2020,“ říká Igor Hendrych, ředitel divize Business and Information Services Canon CZ.

Další generace datové sítě má technické předpoklady k tomu ovlivnit fungování celé společnosti – od způsobu, jakým každý den komunikujeme mezi sebou a se stroji, až po nové chytré aplikace firem schopné nabídnout nové možnosti organického růstu. Zapomeňte na procesor řídící každé zařízení, díky 5G budou moci vzniknout samostatné ekosystémy složené z inteligentních zařízení a sensorů sdruženě řízené vzdáleně z cloudu.

Představte si tiskárny, televize, mrazáky nebo kávovary integrované do globální sítě, která bude schopna okamžitě plnit zákaznická přání a v reálném čase také spotřebu hned vyúčtuje. 5G sítě budou pro firmy bodem zlomu v každém smyslu tohoto slova – a produktoví designeři přímo překypují očekáváním, kdy tato nová éra komunikace naplno odstartuje.

Každodenní soužití s technikou po nástupu 5G

Vyšší rychlost, rychlejší odezva a větší kapacita cloudu by mohly umožnit mobilní přenos videí s ultra vysokým rozlišením, virtuální realitu a další pokročilé aplikace. Dokonce i jednoduché aplikace ve firemním prostředí, jako konferenční hovory, se tak mohou změnit k nepoznání.

„Můžeme očekávat masové přijetí technologií využívajících virtuální realitu, ať už v zasedačkách, nebo mimo ně. Ty umožní uživatelům, aby se vzájemně viděli a komunikovali, jako kdyby byli ve stejné místnosti,“ přibližuje Igor Hendrych, ředitel divize Business and Information Services Canon CZ. Jako globální lídr v inovacích Canon poskytuje firmám služby z oblasti zpracování obrazu či tiskových služeb a je už dnes dodavatelem inteligentních kancelářských řešení, mezi která patří například automatizované zpracování faktur, digitální podatelna nebo správa firemních dokumentů.

„Mimo kancelář najde 5G využití třeba v rámci dalšího rozmachu chytrých měst, ale sehraje také klíčovou roli při rozšiřování automaticky řízených automobilů nebo při využívání hejn automaticky pilotovaných dronů například při stavbě a dalších výškových pracích bez nutnosti lešení. Rychlejší konektivita umožní kontinuální připojení, které přinese nové možnosti automobilům či robotům, jak zpětně komunikovat s ulicemi a ovlivnit tak například intenzitu pouličního osvětlení,“ dodává Igor Hendrych.

Také ve zdravotnictví přinese 5G množství inovací. Očekávat lze například robotickou chirurgii, ale také přesnější a osobnější přístup lékařské péče, který bude založen na datech průběžně získávaných
z nositelných zařízení schopných kontinuálně monitorovat zdravotní stav. Dostupnost této formy sledování zdraví lidí může také zásadně proměnit pojišťovnictví, kde bude možné cenu pojistného stanovovat individuálně podle životního stylu klienta.

„Přenos takto citlivých dat v průmyslovém měřítku bude v následujících letech znamenat nutnost velkých investic do zabezpečení všech zařízení internetu věcí (IoT), jež budou součástí tohoto technologického ekosystému,“ upozorňuje ředitel divize Business and Information Services Canon CZ, která pro firemní zákazníky nabízí také řešení pro zabezpečení kancelářské techniky.

Nový 5G cloud a všudypřítomná SIM

S tím, jak budou 5G sítě nabývat na významu díky rostoucí poptávce po konektivitě různých zařízení, bude sílit tlak na zvyšování výkonu a spolehlivosti sítě až na úroveň potřebnou k dalšímu zlepšení podnikových cloudových služeb. „Je pravděpodobné, že v budoucnosti budou cloudy technologicky dostatečně stabilní na to, aby úplně nahradily tradiční datová centra. Možnost spolehnout se zcela na cloud bude také znamenat, že výrobci již nebudou muset používat drahé procesory a paměti. To umožní další posun ke kompaktnosti zařízení. Efektivita z hlediska nákladů by pro firmy mohla být obrovská – zejména proto, že by zařízení už nemusela procházet neustálou modernizací, aby držela krok s měnícími se požadavky doby,“ vysvětluje Igor Hendrych.

Mnoho firem se připojuje k internetu prostřednictvím Wi-Fi, což s sebou nese své problémy. Technologie příští generace bude brzy podporovat 5G SIM karty, díky nimž se budou přístroje IoT – od bezpečnostních systémů pro domácnosti až po chytré matrace – moci autonomně připojit, aniž by se musely spoléhat na Wi-Fi. Vznikne tak nový standard konektivity zařízení. Výrobci budou nově moci použít SIM také u zařízení, v nichž zatím širší uplatnění nenašly – například u fotoaparátů, laptopů a tiskáren – a bude je tak možné ovládat napřímo. Počáteční stádium vývoje této technologie je k vidění už nyní, kdy společnost ASUS letos uvedla na trh svůj první eSIM tablet. S tím, jak se bude zavádění této technologie šířit, se opět bude měnit i funkce hardwaru a poskytne technologickým společnostem další důvody pro minimalistický přístup k velikosti zařízení.

5G jako bráno do nové reality

Očekávané spuštění sítí páté generace s sebou nese příslib zvýšení efektivity a uvolnění plného potenciálu automatizace. Umožní nám také prozkoumat možnosti rozvíjejících se technologií, k nimž patří například virtuální nebo rozšířená realita. Celkově tedy 5G může spustit lavinu změn korporátního
i osobního života v nebývalém rozsahu. Síť má díky svým technickým parametrům všechny předpoklady pro to stát se katalyzátorem rychlého přechodu do „hyperpropojeného“ a „hypermobilního“ světa, a bude zodpovědná za novou vlnu inovací. Přístup k nové vysokorychlostní síti s rychlou odezvou přinese příležitost najít potenciál ke zlepšení ve všech oblastech – od firemní komunikace, přes spojení firem se zákazníky, až po správu každodenního života ve městech i ve veřejném sektoru.

tisková zpráva společnosti Canon

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *