Skutečně v pražské Tróji objevili stopu dinosaura?

Před 210 miliony let se na dnešním území ČR rozkládala nehostinná písečná poušť. Deště tu byly výjimečné a když už se přihnaly mraky, přívaly vody prohlubně naplnily. Vláha nakrátko umožnila vyrůst rostlinám, jež k hodům přilákaly býložravé živočichy. Sezónně vlhké prostředí rovněž způsobilo, že se stopy tohoto prehistorického života zachovaly dodnes. Nejnovější objev, který se podařil díky vědcům Geologického ústavu Akademie věd a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, rozšiřuje bohatost tehdejšího života o další druh suchozemského dinosaura, který jsme na našem území dosud neměli popsán. O tomto objevu informoval jako první vědecko-popularizační magazín Meteor Českého rozhlasu.

Z území České republiky jsme zatím znali jen jediný otisk nohy dinosaura. Vědecky ho v roce 1998 popsal dr. Jaroslav Zajíc z Geologického ústavu Akademie věd, a to v pískovcovém bloku pocházejícím z lomu U devíti křížů nedaleko Červeného Kostelce. Druhou stopu objevil Zajícův kolega ze stejné instituce – dr. Radek Mikuláš – cílevědomým „stopováním“. „Bylo zřejmé, že kde je jedna stopa, mohou být další,“ uvádí k objevu Radek Mikuláš. „Proto jsem si vytipoval veřejná místa, vydlážděná pískovcovými deskami lomu U devíti křížů a systematicky je ve svém volnu prohledával. Po čase mne tato činnost zavedla až do Botanické zahrady v Praze Troji a u Vinice Sv. Kláry, na okraji jednoho z chodníků, jsem spatřil útvar, který mi stopu velmi silně připomínal.“

V tu chvíli ještě Radek Mikuláš neměl jistotu a se svým nálezem se svěřil dramaturgovi vědecko-populárního magazínu Meteor Českého rozhlasu – Marku Janáčovi. Společně se pak na místo vydali, jenomže stopa „zmizela“ pod kamennými truhlíky s květinami. Našli jen otisk méně dokonalý než stopa, za kterou se sem vydali. „Když mi Radek Mikuláš ukázal fotografii, pořízenou v den nálezu, nebylo pochyb o tom, že je třeba nález důkladně prozkoumat,“ vzpomíná dnes na září 2010 Marek Janáč, který ještě tentýž večer zatelefonoval řediteli Botanické zahrady hl. m. Prahy – dr. Oldřichu Vackovi.

„Byl to takový tajemný telefonát,“ vybavuje si Oldřich Vacek, jak se dozvěděl o možnosti, že by na území Botanické zahrady v Troji mohla být stopa dinosaura. „V Botanické zahradě se snažíme vedle krásných a zajímavých rostlin představovat také geologickou minulost Země, že se ale na samém vrcholu naší vinice podobný artefakt skrývá, o tom jsme neměli ani tušení,“ říká Oldřich Vacek. Okamžitě nabídl veškerou podporu případným výzkumům, které by pravost nálezu potvrdily nebo vyvrátily.

Počátkem října 2010 se v Botanické zahradě sešli objevitel Radek Mikuláš, Marek Janáč a dva odborníci z Ústavu geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze: dr. Martin Mazuch a dr. Martin Košťák. Oba nade vší pochybnost potvrdili, že skutečně jde o dinosauří stopu a doporučili její další výzkum.

V listopadu 2010 stopa z chodníku v Botanické zahradě opět zmizela. Tentokrát ji odborně vyzvedli pracovníci firmy Geosvět a.s. a přenesli do laboratoří k očištění a zakonzervování. Lednový průzkum otisku ukázal, že s největší pravděpodobností patří jinému druhu dinosaura, než objev z 90. let 20. stol. „Tento fakt znamená, že se bohatost života na našem území v období před 210 miliony lety rozrostla o nový dinosauří druh,“ komentuje objev ředitel Ústavu geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze – Martin Košťák a jeho kolega Martin Mazuch dodává: „Ačkoliv se podle stopy dá vzhled a životní strategie živočicha, který ji zanechal, určit jen přibližně, předpokládáme, že šlo o tvora velikosti většího krocana, který měl v pánevní oblasti výšku 90 cm až 1 m. Od špičky tlamy až po konec ocasu mohl měřit asi 2,5 m.“

tisková zpráva Geologického ústavu AV ČR

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *