Společnosti SpaceX a Boeing se možná zpozdí s nasazením svých lodí pro dopravu posádek na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), které je plánováno na rok 2019. Americkou vesmírnou agenturu NASA na to podle serveru Space.com upozornil ve své zprávě vládní kontrolní úřad GAO, který sleduje účelné nakládání se státními penězi.
Obě firmy stavějí pro NASA systémy pro dopravu posádek do vesmíru v rámci agenturního programu nazvaného Commercial Crew Program (CCP). Mnohamiliardové kontrakty související s tímto programem byly schváleny v letech 2014 a 2015. Původně se odhadovalo, že společnosti by mohly začít dopravovat astronauty na ISS a zpět na Zemi už letos.
V současné době se plánuje, že SpaceX a Boeing projdou bezpečnostním certifikačním procesem až ve druhé polovině příštího roku a s dopravou začnou následující rok. Zpráva GAO ale uvádí řadu důvodů, kvůli nimž by obě společnosti nemusely stanovený časový rozvrh stihnout. Úřad v této souvislosti také NASA doporučuje, aby přijala alternativní opatření k zajištění dopravy lidí na ISS v roce 2019, s čímž agentura již souhlasila.
Od ukončení vesmírných letů s raketoplány v polovině roku 2011 je NASA závislá na dopravě svých astronautů na orbitální komplex ruskými loděmi Sojuz. Za jednu osobu při tom platí 70 milionů dolarů (1,8 miliardy korun). Ve snaze dosáhnout opětné samostatnosti Spojených států v pilotovaných kosmických letech, zahájila NASA zmíněný program CCP.
Současná smlouva s Ruskem vyprší v roce 2019. To znamená, že pokud dopravní systémy SpaceX a Boeingu nebudou připravené k letům, bude americká vesmírná agentura nucena kontrakt s Rusy prodloužit. GAO v této souvislosti poukazuje na to, že takové prodloužení se obvykle uzavírá na tři roky, což by znamenalo, že v zájmu zajištění dalšího nepřetržitého přístupu na ISS hrozí, že NASA „nebude s to maximalizovat návratnost miliardových investic do vesmírné stanice“.
Společnost SpaceX chce pro přepravu posádek využít svou nosnou raketu Falcon 9 a verzi transportní lodě Dragon, která pro NASA už dopravuje na ISS náklad. Boeing hodlá lidi do vesmíru posílat v lodích CST-100 vynášených raketami Atlas V, které provozuje United Launch Alliance (ULA), společný podnik Boeingu s firmou Lockheed Martin.