Nový superpočítač Helios v institutu Cyfronet podpoří umělou inteligencí řízený vědecký výzkum v astronomii, medicíně a ochraně klimatu díky vyššímu výkonu a vyšší energetické účinnosti.
Společnost Hewlett Packard Enterprise představila nově sestavený superpočítač pro Akademické výpočetní centrum Cyfronet krakovské univerzity AGH, který se tak stal nejvýkonnějším výpočetním systémem v Polsku1. Nový systém s názvem Helios je pátou generací superpočítače Cyfronetu a bude sloužit ve vědeckém výzkumu poháněném umělou inteligencí a inovativních komerčních aplikacích. Zároveň se umístil na třetím místě v aktuální verzi Green500, žebříčku energeticky nejúčinnějších superpočítačů na světě.
Systém Helios je založen na superpočítači HPE Cray EX a má tři oddíly: první je určen pro tradiční výpočetní vědecký výzkum, druhý je účelově sestaven s grafickými procesory NVIDIA pro podporu aplikací umělé inteligence a výzkumu založeného na AI a třetí podporuje interaktivní pracovní zátěž, která zahrnuje zpracování velkých objemů dat. Superpočítač poskytuje teoretický špičkový výkon 35 petaflopů, je tedy více než čtyřikrát výkonnější než předchozí vlajkový počítač Cyfronetu. Helios také poskytne 1,8 exaflopu špičkového výkonu v oblasti AI, což umožní výzkumníkům využít sílu umělé inteligence a podpořit vědecké inovace díky bezprecedentním výpočetním možnostem.
Díky významnému zvýšení výkonu a technickému vybavení superpočítače může Cyfronet nyní podporovat rostoucí požadavky na výpočetní zdroje pro vědecké cíle v oblasti chemie, medicíny, technologie materiálů, astronomie a ochrany životního prostředí. Systém poskytne přístup výzkumným komunitám napříč polskými veřejnými i soukromými organizacemi, mezi něž patří výzkumné ústavy, obce a nemocnice.
Vzhledem k tomu, že náklady na energii prudce rostou, Cyfronet potřeboval, aby byl systém Helios energeticky účinnější než její předchozí systémy. Superpočítač HPE Cray EX splňuje tyto požadavky díky možnosti vodního chlazení. Společnost HPE dnes dodává většinu z desítky energeticky nejúspornějších superpočítačů2 na světě s využitím přímého chlazení kapalinou (DLC), které je součástí superpočítačového řešení pro generativní umělou inteligenci a umožňuje efektivně chladit systémy a zároveň snižovat spotřebu energie pro výpočetně náročné aplikace.
„Superpočítače se staly hlavní platformou pro umělou inteligenci, která efektivně podporuje trénink modelů ve velkém měřítku,“ říká Trish Damkrogerová, senior viceprezidentka a generální ředitelka HPC & AI Infrastructure Solutions ve společnosti HPE. „S novým systémem Helios, superpočítačem HPE Cray EX, dosahuje Akademické počítačové centrum Cyfronet výrazné vyššího výpočetního výkonu pro paralelní zpracování a účelové komplexní funkce, které podporují rozsáhlé možnosti výzkumu pro jeho uživatele. Jsme nadšeni, že můžeme Cyfronet podporovat v jeho poslání, a těšíme se na budoucí pokroky, které jeho výzkumná komunita učiní v řadě vědeckých oblastí. ”
„Společnost Cyfronet již 50 let pomáhá rozvíjet polskou vědu a nabízí své výpočetní kapacity mnoha výzkumným pracovníkům a institucím, aby mohli v kratším čase dosáhnout komplexnějších a přesnějších výsledků,“ dodává profesor Kazimierz Wiatr, ředitel společnosti Cyfronet. „Abychom v tom mohli pokračovat, museli jsme investovat a vybudovat nový superpočítač s nejmodernější architekturou, vysokým výpočetním výkonem a schopnostmi umělé inteligence. Superpočítač HPE Cray EX, který se používá v nejrychlejších klastrech na světě, byl tou správnou volbou.”
Helios se skládá ze tří oddílů určených pro různé typy pracovních zátěží, které slouží jak vědeckým komunitám, tak komerčním zákazníkům:
• HPE Cray Supercomputing EX s CPU oddílem, vybaveným 75 264 jádry „Zen 4“ z procesorů AMD EPYC™ 4. generace a 200 terabajty paměti DDR5. Tento oddíl je zaměřen na modelovací a simulační zátěže, jako je výpočetní dynamika tekutin používaná pro větrné turbíny a vrtule, simulační testy nárazů automobilů a medicína, například simulace paprsků při protonové terapii používané při léčbě rakoviny a další.
• HPE Cray Supercomputing EX s GPU oddílem, vybavený 440 superčipy NVIDIA GH200 Grace Hopper Superchips, je určen pro náročné počítačové simulace v oblasti materiálového inženýrství, fyziky pevných látek, vývoje léčiv a rozsáhlé trénování umělé inteligence, například generativní umělé inteligence.
• HPE Cray Supercomputing XD665 s oddílem „INT“, určený pro interaktivní práci s velkými daty, ladění modelů umělé inteligence a provoz aplikací využívajících umělou inteligenci k inferenci, je vybaven 24 grafickými procesory NVIDIA H100 Tensor Core GPUs a vysokorychlostním úložištěm NVMe.
Všechny součásti superpočítače jsou propojeny systémem HPE Slingshot, který poskytuje 200 gigabitů za sekundu (Gb/s) účelové, vysoce výkonné sítě, splňující požadavky na vyšší rychlost a řízení přetížení pro datově náročné úlohy. Toto propojení založené na technologii HPE Cray zvyšuje výkon celého systému tím, že umožňuje extrémně vysokorychlostní networking. Helios má také celkem 17,5 petabajtů úložného systému souborů Lustre postaveného na úložném systému HPE ClusterStor E1000.