Studie prokázala aktivitu některých rostlinných silic vůči novému koronaviru

Pozoruhodnou antivirovou aktivitu vůči SARS-CoV-2 vykazují silice některých rostlinných druhů čeledi Lamiaceae (hluchavkovitých). Vyplývá to ze studie, kterou v časopise Frontiers in Pharmacology publikovali autoři z CATRIN Univerzity Palackého. Poznatky by mohly být v budoucnu využity v boji s tímto typem koronaviru.

„Naše studie představuje vůbec první zprávu o in vitro analýzách aktivity 19 různých esenciálních olejů a jejich monoterpenových složek z rostlinných druhů čeledi Lamiaceae proti SARS-CoV-2, který způsobil celosvětovou pandemii. Analýzy ukázaly, že silice z různých druhů rodu Mentha a jejich monoterpenové složky, karvon, karvakrol, pulegon, mentofuran a 1,8-cineol, vykazují významnou antivirovou aktivitu vůči SARS-CoV-2,“ uvedla první autorka článku Sanja Ćavar Zeljković z CATRIN-CRH, která působí také v olomouckém pracovišti Výzkumného ústavu rostlinné výroby.

Fytochemii léčivých a aromatických rostlin se vědkyně věnuje dlouhodobě. Odborníci na rostlinný výzkum ale tentokrát spojili své síly s kolegy z CATRIN-ÚMTM. Právě od nich vzešel nápad vyzkoušet rostlinné extrakty, konkrétně pelyňku (Artemisia annua), v souvislosti s novým typem koronaviru. Nakonec vědci počet sledovaných rostlin rozšířili, a to i díky možnosti využít genovou banku olomouckého Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Vrátili se i k rostlinným druhům, které sledovali nedávno – většinou se jednalo o rostliny rodu Mentha (máta). Výzkumníci nakonec získali hydrodestilací sušeného rostlinného materiálu 19 silic a stanovili jejich monoterpenické profily. Monoterpeny jsou využívány v potravinářství, kosmetice a farmacii zejména pro své aroma, díky protinádorovým a antibakteriálním účinkům se však řadí i mezi bioaktivní sloučeniny.

„Získané výsledky poskytují velmi důležité informace o antivirové aktivitě vybraných silic a jejich složek, které by mohly být využity v opatřeních proti SARS-CoV-2. Tyto silice se používají ve farmaceutickém průmyslu jako lokální antivirotika a jejich využití by se mohlo rozšířit i v terapii covidu-19,“ vysvětlila Ćavar Zeljković.

Dokončení všech experimentů trvalo asi šest měsíců. Ve spolupráci ohledně této problematiky budou výzkumníci obou součástí CATRIN spolupracovat i nadále. „Kolegové z CATRIN-ÚMTM testovali u silic také jejich protinádorové účinky. Navíc plánujeme použít různé extrakty z konopí a zkoumat jejich biologickou aktivitu vůči dalším onemocněním. Do tohoto výzkumu zapojíme i naše studenty,“ uzavřela vědkyně.

oznámení Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH)

CESNET ověřil nasazení 400G QSFP-DD transceiverů pro vysokorychlostní přenosy na rekordní vzdálenost 846 km

Testovací trasa mezi Prahou a Brnem měřila celkem 846 kilometrů, nevyužívala RAMAN zesilovače… Sdružení CESNET …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *