(c) GraphicStock

Superpočítač Anselm slaví pět let

Superpočítač Anselm provozuje IT4Innovations národní superpočítačové centrum již od roku 2013, a téměř celou jeho výpočetní kapacitu dává prostřednictvím otevřených grantových soutěží k dispozici českým i zahraničním vědcům. Za pět let svého provozu Anselm obsloužil 441 uživatelů, kterým pomohl s řešením 414 výzkumných projektů. Zapojil se do řešení úloh z mnoha oblastí výzkumu a vývoje, jako jsou návrhy nových léčiv, pochopení procesů urychlování částic vysoce intenzívním laserem, hydrologické modelování a predikce povodňových stavů, analýzy enzymatických reakcí a řada dalších.

IT4Innovations národní superpočítačové centrum podepsalo smlouvu na dodávku svého prvního klastru se společností Bull (nyní Atos) na konci roku 2012. V březnu 2013 pak proběhla instalace Anselma do mobilního datového centra, které bylo umístěno na oploceném prostranství v areálu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Po zapojení a zkušebním provozu byl Anselm v květnu 2013 zpřístupněn uživatelům.

Anselm má výkon 94 teraflopů za sekundu, což jej v době jeho uvedení do provozu činilo nejvýkonnějším počítačem ve veřejné sféře v České republice. Jeho 209 výpočetních uzlů je osazeno celkem 418 osmijádrovými procesory Intel Sandy Bridge. Jeho výkon je podpořen 23 GPU akcelerátory NVIDIA Tesla Kepler K20 a čtyřmi akcelerátory Xeon Phi 5110P od Intelu. Pro ukládání dat jsou k dispozici úložiště
o celkovém objemu 466 TiB.
U příležitosti tohoto výročí se v Ostravě na půdě IT4Innovations koná 27.–28. března setkání uživatelů superpočítačů společnosti Bull, tzv. Bull Users Group. Tohoto setkání se účastní řada odborníků ze superpočítačových center a jiných prestižních organizací z několika zemí Evropy – Francie, Španělska, Nizozemska, Německa a Velké Británie. Během dvou dnů, které v Ostravě stráví, budou diskutovat a sdílet své zkušenosti s provozem superpočítačů, které jsou stejně jako Anselm založeny na technologiích firmy Bull.

Tisková zpráva národního superpočítačového centra IT4Innovations

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *