Superpočítač EuroHPC. Zdroj: Atos

Superpočítač sestavený českým Atosem je jedním ze stovky nejvýkonnějších na světě

Superpočítač EuroHPC, který před několika týdny dodal český tým společnosti Atos do bulharského Sofia Tech Parku, se umístil na 91. místě v seznamu TOP500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě.

Nový superpočítač EuroHPC „Discoverer“, který český tým společnosti Atos v bulharském Sofia Tech Parku v těchto dnech uvádí do provozu, se umístil na 91. místě v žebříčku TOP500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě. V žebříčku se umístilo celkově 36 superpočítačů sestavených společností Atos, 18 z nich se umístilo v první stovce.
EuroHPC v bulharském Sofia Tech Parku je postaven na hybridní architektuře BullSequana XH2000 a s výkonem až 6 petaFLOPS je nejvýkonnějším superpočítačem v jihovýchodní Evropě. „Jde také o jediný superpočítačový systém v daném regionu, který se umístil v žebříčku v první stovce. Řadit se tak může vedle zemí jako je Velká Británie, Finsko, Švédsko, Norsko či Rusko,“ komentuje Jaroslav Vojtěch, vedoucí oddělení HPC & Big Data ve společnosti Atos, který spolu s českým týmem odborníků navrhl, implementoval a uvedl do provozu. Na celém procesu se podíleli také experti z globálního Atos delivery týmu.
Bulharský EuroHPC Discoverer je jeden z celkem 36 superpočítačů mezinárodní společnosti Atos umístěných v žebříčku TOP500. Jejich maximální kombinovaný výkon je 206 petaFLOPS, což představuje nárůst výkonu o 27 % oproti poslednímu žebříčku vyhlášenému v listopadu 2020.
Kromě bulharského superpočítače Atos v posledních šesti měsících sestavil superpočítače v Itálii, Slovinsku, Lucembursku, Portugalsku, Švédsku, Francii či Německu.

O EuroHPC „Discoverer“ v bulharském Sofia Tech Parku:
Superpočítačový systém EuroHPC v bulharském Sofia Tech Parku využívá procesory AMD EPYC chlazené horkou vodou a má rychlé diskové úložiště s kapacitou 2 PB. Velikost operační paměti RAM dosahuje přes 300 TB a počet jader je 144 384.
Celý systém je zálohován proti výpadku napájení nepřerušitelným zdrojem energie o výkonu 1 MW. Velikost systému je 12 výpočetních racků, které jsou doplněny dvěma racky s pomocnou infrastrukturou. Celý komplex váží přes 30 tun. Jeho výpočetní výkon je v Bulharsku i celé jihovýchodní Evropě ojedinělý. Sloužit bude širokému spektru uživatelů z vědecké komunity, průmyslu i veřejného sektoru.

Jaderná fakulta ČVUT získala simulátor korejského reaktoru pro elektrárnu Dukovany II 

Plánovaná dostavba jaderných bloků v Dukovanech se blíží a s tím se zvyšuje i zájem studentů o …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *