Švédská centrální banka zvažuje, zda jako první významná instituce svého druhu na světě začne vydávat digitální měnu. Chce tak odpovědět na vzrůstající odklon od hotovosti v této skandinávské zemi. Riksbank, jak se švédská centrální banka oficiálně jmenuje, je nejstarší centrální bankou na světě a také jako první na světě začala tisknout papírové peníze.
Riksbank nyní spouští projekt, který má zjistit, jak by vypadala digitální měna podporová centrální bankou a jakým případným problémům by byla vystavena. Banka doufá, že rozhodnutí o vydávání digitální měny, které říká ekrona, přijme do dvou let.
„Je to stejně revoluční, jako byla papírová bankovka před 300 lety. Co to znamená pro měnovou politiku a finanční stabilitu? Jak ji navrhneme: jako dobíjecí kartu, aplikaci nebo nějaký jiný způsob?“ řekla listu Financial Times (FT) viceguvernérka banky Cecilia Skingsleyová. Zdůraznila však, že Riksbank považuje digitální měnu za doplněk k bankovkám a mincím, nikoliv za jejich kompletní náhradu.
Centrální banky po celém světě se teprve začaly potýkat s potenciálními přínosy a problémy digitálních měn, jako je například bitcoin. Riksbank ale byla nucena začít jednat, protože ve Švédsku se dramaticky snížilo využívání hotovosti. Od roku 2009 počet bankovek a mincí v oběhu ve Švédsku klesl o 40 procent.
Riksbank stejně jako další centrální banky již poskytuje elektronické peníze prostřednictvím účtů bankám a clearingovým organizacím. Jednotlivcům však poskytuje pouze bankovky a mince.
Zatím není jasné, jak by měla digitální měna fungovat. Zda jednotlivci budou mít účet u centrální banky a zda budou transakce sledovatelné, na rozdíl od hotovosti. Otázkou také je, zda budou digitální peníze úročeny. Skingsleyová osobně upřednostňuje způsob, který by byl nejvíce podobný bankovkám a mincím. To by znamenalo, že digitální měna by úročena nebyla. Současně však dodává, že stát nemá zájem napomáhat nelegálním aktivitám, což naznačuje, že určitá forma sledovatelnosti by existovala.
Banka také bude muset zvážit otázku finanční stability, například zda digitální měna bude nebo my mohla konkurovat vkladům komerčních bank. Skingsleyová se obává, že v době finanční nestability by mohli občané převádět peníze na státem podporovaný elektronický systém, což by výrazně zvýšilo nestabilitu.
Je také potřeba zvážit typ technologie pro digitální měnu. Pozornost přitahuje hlavně takzvaný blockchain, což je komplexní sada algoritmů, které umožňují, aby digitální měny byly obchodované a ověřené sítí počítačů bez centrální evidence. Čtyři největší centrální banky na světě se nedávno spojily, aby vyvinuly vlastní formu digitální hotovosti, dodal FT.