(c) GraphicStock

Technologie roku 2019: hlasoví asistenti a AI v cloudu

Hlasoví asistenti využívající umělou inteligenci (tzv. smart speakers), budou nejrychleji rostoucí kategorií propojených IoT zařízení v roce 2019. Jejich trh dosáhne hodnoty sedmi miliard USD. Na scénu v příštím roce vtrhnou 5G sítě a rok nato je bude provozovat již na pět desítek operátorů. Více než dvě třetiny firem využívajících umělou inteligenci (AI) ji budou využívat prostřednictvím cloudu. To jsou některé ze závěrů studie technologických předpovědí Deloitte Technology, Media & Telecommunications (TMT) Predictions 2019.

Experti Deloitte sdílejí svoji predikci technologického vývoje v nadcházejících letech již poosmnácté. Příští rok se můžeme těšit na příchod páté generace mobilních sítí 5G na masový trh. Dle závěrů studie tuto technologii aktuálně testuje 72 operátorů a příští rok by ji mělo spustit 25 z nich. Následující rok se pak jejich počet zdvojnásobí. V roce 2019 by se mělo prodat přes milion mobilních zařízení s technologií 5G a hned následující rok pak až 15 až 20 milionů.
„Vybudování infrastruktury sítí páté generace bude ještě nějaký čas trvat. Rok 2019 ale bude výchozím bodem pro rozsáhlé změny v sektoru telekomunikací. 5G sítě totiž umožní až stonásobný nárůst přenosové kapacity oproti stávající 4G síti, což představuje skutečně transformační potenciál pro nabídku rozšířené konektivity pro široké využití a rozvoj inovativních IoT řešení. Na síť nové generace se podle neoficiálních informací můžeme brzy těšit i u nás,“ říká Štěpán Húsek, partner technologického poradenství v oddělení poradenských služeb Deloitte.

Trh smart speakers s integrovaným hlasovým asistentem využívajícím AI dle Deloitte vzroste příští rok o 63 % na celkem 250 milionů instalovaných zařízení. Technologie rozpoznání hlasu se neustále zlepšují, pro další skutečně globální rozšíření asistentů nicméně budou muset výrobci překonat překážky mimo jiné v podobě širší podpory dalších jazyků.

Firmy v roce 2019 významně urychlí využívání služeb umělé inteligence v cloudu. 70 % z nich si zajistí AI schopnosti prostřednictvím cloudového enterprise softwaru a 65 % vyvine AI aplikace pomocí cloudových vývojářských služeb. V roce 2020 pak dle studie Deloitte dosáhne tržní podíl cloudového podnikového softwaru s AI schopnostmi 87 % a vývojářských služeb AI poskytovaných v cloudu 83 %.
„Z počátečních výhod nasazení umělé inteligence dosud profitovali především technologičtí giganti jako Amazon nebo Google, i díky svým finančním možnostem, pokročilé IT infrastruktuře a specializovanému poolu expertů,” konstatuje Štěpán Húsek. „Cloud však díky zvýšené nákladové efektivitě a široké dostupnosti nově umožní rychlou akceleraci využívání schopností AI mnohem širšímu spektru společností,“ dodává.

Další témata studie Deloitte TMT Predictions 2019

Rozvoj 3D tisku – tržby odvětví přesáhnou v roce 2019 2,7 miliardy USD a 3 miliardy USD v roce 2020. Každoročně porostou o 12,5 %.
Kvantové počítače budou jednou z hlavních tržních příležitostí v oblasti nových technologií. Dle Deloitte by v roce 2030 mohl být trh s nimi srovnatelný s trhem superpočítačů – okolo 50 miliard USD.
Čína dále posílí svoji globální pozici významného hráče ve vývoji a výrobě polovodičů a bude hrát přední roli ve vývoji umělé inteligence. Současně se stane zemí s vysoce rozvinutou telekomunikační infrastrukturou, umožňující další dynamický rozvoj nabídky IoT a AI služeb.

tisková zpráva společnosti Deloitte

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *