Termiti druhu Odontotermes obesus budují hnízda, která mohou vyrůst až 10 metrů nad úroveň okolního terénu. Navíc jsou velmi flexibilní i co se týče použitého materiálu.
Co se týče nejčastěji používané hlíny, tito termiti jsou omezeni pouze její vlhkostí. V příliš vlhké půdě se boří, příliš suchou zase nedokáží slinami spojit do materiálu, z něhož by dokázali stavět. Mnohem kurióznější ale je, že kromě materiálů, s nimiž se tento hmyz setkává v přírodě, dokáží do stavby zahrnout i cokoliv umělého – kousky skla, vosku nebo nerez oceli. Jedinou podmínkou i zde je, aby materiál mohl být rozmělněn (nebo už byl předtím tvořen dostatečně malými kousky) a smíchán se slinami tak, aby se tyto kousky k sobě lepily.
Dokázali by termiti vybudovat i (s trochou nadsázky řečeno) výškové budovy převážně ze skla? Na druhé straně to ale nutně nesvědčí pro nějakou flexibilitu/inteligenci, spíše to ukazuje, že celé chování je zadrátováno zcela natvrdo: dejte termitům Odontotermes obesus cokoliv, po čem dokáží chodit a co dokáží žvýkat, a oni se z toho pokusí stavět termitiště, tvrdí studie publikovaná ve Scientific Reports. (Nemusí to být v prostředí lidských artefaktů zrovna adaptivní, stavba ze skleněných střípků by třeba spadla, byla by neobyvatelná kvůli tomu, že materiál propouští světlo, vosk by se ve vedru mohl rozpouštět apod.)
Zdroj: Science AAAS