Google hrozí Austrálii zablokováním vyhledávače. Centra podnikových služeb nabídnou 10 tisíc nových míst. Výdaje na umělou inteligenci se zdvojnásobí už za necelé 4 roky.
Co dnes pohání edge computing
Zatímco na jedné straně dochází v posledním desetiletí k centralizaci IT do cloudu, vedle toho se jako opačný (a současně doplňující) trend prosazuje edge computing. Podle studie Grand View Research měl trh s edge computingem v roce 2019 hodnotu 3,5 miliard dolarů a rychle roste, v průměru ročně o 37 % na 43 miliard dolarů očekávaných roku 2027. Taková čísla ovšem prakticky nedávají smysl, pokud přesně nepopíšeme, co vlastně edge computingem myslíme. Běžné kancelářské PC s jiných než cloudovým kancelářským balíkem? To, že pobočky firem mají vlastní servery? Nebo pouze zpracování dat na zařízeních IoT? Výše uvedená čísla budou nejspíš odpovídat cca poslední možnosti, kdybychom do edge computingu zařazovali běžnou on-premise infrastrukturu, hodnota trhu by byla o několik řádů vyšší.
Centra podnikových služeb nabídnou 10 tisíc nových míst
V průběhu roku 2021 vytvoří obor zákaznických, podnikových a IT služeb v ČR 10 tisíc nových pracovních míst, což odpovídá 5procentnímu růstu. Stejným tempem se zvýšily i mzdy zaměstnanců oboru, což přispělo k výraznému omezení fluktuace. Celkem 330 zdejších center zaměstnávalo v roce 2020 již 120 000 lidí, z nichž téměř polovinu tvořili pracovníci ze zahraničí, především ze západní Evropy. Do ČR je přilákaly zejména kariérní možnosti a vysoká kvalita života. Nejrychleji se rozšiřují IT centra a poskytovatelé personálních služeb. Vyplývá to z výročního průzkumu asociace ABSL.
Helios Pantheon: Digitální chrám pro veřejnou správu (Asseco Solutions)
Pro organizace veřejné správy, které řeší obsáhlejší agendu a jsou otevřené elektronizaci a inovacím, je určen nový informační systém Helios Pantheon od společnosti Asseco Solutions.
Digitalizace zrychlila s koronavirem raketově (T-Mobile)
O tom, jak na tom Česko v tomto ohledu bylo a je, jsme si povídali s manažerem společnosti T-Mobile Lubošem Lukasíkem, který firmám v jejich digitální kuchyni poskytuje podporu.
Výdaje na umělou inteligenci se zdvojnásobí už za necelé 4 roky
Velkou dynamiku zavádění umělé inteligence odhaduje prognóza Worldwide Artificial Intelligence Spending Guide od IDC. Velikost trhu by se z 50,1 miliard dolarů v roce 2020 měla zvýšit až na 110 miliard roku 2024. To odpovídá průměrnému růstu trhu meziročně o více než 20 %. Výdaje na umělou inteligenci mají růst především v souvislosti s procesy digitální transformace podniků.
Zprávičky
- Trojan Triada umí modifikovat verifikační SMS
- Alphabet končí s projektem internetových balónů Loon
- Google hrozí Austrálii zablokováním vyhledávače
- Bitcoin prudce oslabil, investoři se obávají regulace v USA
- Mobilní operátoři nabízejí vládě pomoc s provozem informačních systémů státu
- LG chce investovat 303 milionů eur do továrny na baterie v Polsku
- Server Ulož.to prohrál spor o stahování šesti českých filmů
- SpaceX vynesla další sérii 60 družic sítě Starlink
- Kybernetické hrozby v roce 2021: RDP a těžba kryptoměn
- Analytici: LG možná prodá svou ztrátovou výrobu smartphonů
- Objem investic do českých startupů se loni zdvojnásobil na tři miliardy
- Foxconn má ve Vietnamu zelenou na továrnu za 270 milionů doalrů
- Počet datových zpráv loni stoupl o 13 % na 112 milionů
- Dědic Samsungu I Če-jong dostal dva a půl roku vězení za korupci
- České i světové organizace čelí nejčastěji útokům malwaru Emotet
- EMA: Hackeři zveřejnili ukradené e-maily o vakcíně, pozměnili je